| marmotavorbareatza a întrebat:

Negii sunt contagiosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ilinka10 a răspuns:

Da am folosit si am scapat. aveam in podul palmei, m.am mirat de o tipa ca avea si in cateva zile mi-a aparut si mie. Iei coaja de la lamaie si ai vazut cand apesi pe ea o storci iese un ulei, deci cu uleiul dai pe nec, in fiecare zi, poti sa dai si de doua ori pe zi. si o sa ti se inegreasca si o sa scapi de el:* si cu rostopasca merge dar mai greu de gasit. bafta:*

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, sunt contagiosi.

| mona a răspuns:

Nu sunt contagiosi

| Konata a răspuns:

Nu straight face

| marcous a răspuns:

Bineinteles. Verucile (in limbaj popular negii) sunt provocate de un virus de tip papiloma virus. Sunt extrem de contagioase si daca vorbim despre propriul corp (in sensul ca o veruca poate infecta o ''bucata de piele'' sanatoasa, si astfel vor aparea si altele.) Negii sunt asa contagiosi in cat se pot transmite uneori chiar si la un simplu consult.

| Bogdy997 a răspuns:

Ba da! Se poate transmite prin contactul direct al pielii sau prin contactul cu obiecte infectate. Am avut un coleg cu asa ceva si m-am documentat. Crede-ma.winking laughing

| Ilinka10 a răspuns:

In nici un caz:p se trateaza cu lamaie. scapi de ei intr-o saptamana doua:d

| marmotavorbareatza explică (pentru Ilinka10):

Zi-mi cum te rog. si daca ai folosit tehnica asta si ti-a trecut