| RoxyRoxana200 a întrebat:

Hey,acum vreo 3 luni am fost la un cardiolog specialist si mi-a spus ca am o bataie in plus la inima apoi mi-a facut ecocardiograma si o zis ca nu am nimic la inima dar dc a scris pe foaie prolaps de valva mitrala,regluare mitrata gr 1, 2 sinu mai stiu ce.Eu nu am probleme de mica,eu ma simt un om sanatos, nu vreau aa ma operez.S-a format din cauza unei frici bataia aia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e o bataie, asta probabil a auzit cand te-a ascultat cu stetoscopul. E un mic defect a unei valve din inima. Inima ta bate normal, daca pe EKG nu a iesit nimic. (Nu stiu daca ai vrut sa zici electrocardiograma sau ecocardiografie acolo, le-ai cam amestecat.)
Ti-a zis el ca trebuie sa te operezi? Ma indoiesc. Daca nu prezinti simptome nu se actioneaza asupra acestui defect. Va trebui sa mai mergi din cand in cand la control, sa vada in ce stadiu e, dar daca nu te deranjeaza nu trebuie sa faci nicio operatie.
Multa sanatate.

| RoxyRoxana200 explică:

Cand mi-a facut aia a spus ca nu am nimic la inimic.
M-am dus si la preot din sat mi-a citit in carte si a spus ca nu am nimic la inima si ca sa formqt doar din cquza unei frici
Doctorul nu a spus de nicio iperatie
Va trece vreodata? Nu vreau sa ma operez doqmnefereeste.
Acum imi bate putin mai incet

| RoxyRoxana200 explică:

Nu ma doare nimic, nu ma inteapa, doar simt ca am obataie in plust.Nu vreau sa fie ceva grav.Docoteu a spus ca nu sunt bolnava si ca n-am nimic la inima dar mi-e frica