| anonimaaaaaa1234 a întrebat:

Hey, am 13 ani Si mi-a venit prima menstruatie, mi-a venit acum câteva zile, dar imi curge mult prea putin, schimb cam un absorbant pe zi, e ceva grav, ce as putea sa fac?
fac un lichid maroniu inchis -spre s***e!
ajutati-ma plizz.
dau funda + vot! :* :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Buna! Pai e prima menstruatie, la ce te asteptai..la vreo hemoragie.

E ceva normal, din cate imi amintesc si la mine a fost la fel, f putin si un rosu spre maroniu!

Nu te impacienta, e ceva normal!

| BiuL a răspuns:

In primii doi ani, mentruatia e neregulata. Nu iti face griji daca ti se pare ca vine mai mult sau mai putin, poate intr-o luna nu va veni deloc, e normal, nu iti va griji. Se regleaza ea de la sine, in timp.AI grija doar de igiena.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să fi îngrijorată happy

Astfel de dereglări sunt NORMALE în primul an de ciclu menstrual!
Uneori se întâmplă ca menstra să fie foarte abundentă, alteori sângerarea menstruală este foarte slabă şi diferită ca şi culoare ( de la maro deschis, la roz, ori chiar maro închis ); uneori menstruaţia durează 3-4 zile, alteori poate să dureze chiar şi 8-10 zile; uneori vine lunar, alteori întârzie chiar şi 1-2 luni, etc.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| marishka1111111111 a răspuns:

Salut, nu este nimic grav. Ai de abia prima menstruatie si este normal ca iti curge putin. La prima mea mentruatie la fel a fost, nu te ingrijora totul este ok!