| Ana1017 a întrebat:

Hey, am 13 ani Si mi-a venit prima menstruatie, mi-a venit acum câteva zile, dar imi curge mult prea putin, schimb cam un absorbant pe zi, e ceva grav, ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal ca primele menstruatii sa fie mai ciudata, eventual foarte reduse cantitativ, nu ai absolut deloc motive de ingrijorare. Atentie insa la igiena personala, tamponul nu se schimba cand e plin, se schimba regulat, la 5-6 ore, fiindca altfel sangele de pe el (chiar daca este doar o picatura) incepe sa intre in putrefactie, sa se strice, sa capete miros neplacut si sa fie sediul proliferarii unor microbi periculosi. Nu conteaza daca ai o picatura de sange pe el, la maxim 6 ore de la schimbarea lui, te speli si il schimbi automat, nu stai in nici un caz o zi intreaga cu acelasi tampon

| drogh a răspuns:

Probabil atat curge la prima menstruatie.Nu te ingrijora, insa daca chiar consideri ca ar fi o problema, ai putea sa faci un control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Asa este la prima menstruatie.
Nu ai ce face.
Pana se regleza, asa vine.
Cel putin in primii doi ani, asa iti va veni.
Poti consulta un medic daca te deranjeaza.
Te pup!

| 1DeadMemories a răspuns:

Intreaba pe mama ta, cu siguranta te va sfatui cel mai bine.

Difera de la persoana la persoana menstra.Stai linistita ca n-ai nimic, asa-i la inceput, neregulat.

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| ionnelu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Eu nu am avut niciodata menstruatie. E grav?

| frhjfdjtd a răspuns:

Nimic! La prima menstruatie iti vine mai mult sau mai puțin decat va fi in general la tine inseamna ca data viitoare o sa iti curgă mai mult, cel mai bine ar fi sa ceri sdatul mamei