| myryam02 a întrebat:

Hey! am 15 ani si am 55 de kg dar eu doresc sa ajung la 49 puteti va rog sa imi spuneti cum as putea sa slabesc intr-o saptamana 2 kg si ce diete ar trebui sa respect! dau funda! multumesc!happy :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| parky23 a răspuns:

Iti recomand ca bei multa apa cu lamaie(arde grasimile si apa are 0 calorii- recomandare ce am primit`o si eu de la tusa-mea care e doctorita) si sa sari coarda, fugi prin parc, stadion in fiecare zi(poti sa-ti pui folie transparenta de aia de mancare pe burta si transpiri si slabesti mai repede in acea zona!). te joci cu paletele sau cu mingea. (pe langa fugit e bine sa ai o activitate care implica si relaxare si efort). Sa nu mananci dupa ora 6! si sa fugi dupa ora 6. cel putin eu asa fac(fug pe la 8 jumate seara)... nu e nici prea cald nici prea frig. Fugi vreo 10 minute si maresti tot la 2-3 zile. cu un minut sau 2big grin. Sper ca te-am ajutat! deci sport, efort, apa si apa+lamaie, nu mai mananci dupa 6 si fara paine multa! ATENTIE! daca e vara ai ocazia sa mananci multe fructe si legume! si ciorbe!
SPOR! >big grin

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Nu te apuca sa te infometezi, ca in primul rand:
1. nu te va ajuta cu nimic
2. iti vei face doar rau
De ce? Pentru ca sarind peste o masa, nu vei face decat sa-ti cresti apetitul la urmatorea. Deci renunta la ideea cu infometatul. Mananca cat simti tu ca te saturi, nici mai mult nici mai putin. TRebuie sa mai reduci/scoti niste alimente din hrana ta. Incearca sa reduci sarea, painea alba incearca s-o mananci in cantiti mici sau inlocuieste-o cu cea neagra. Bea cel putin 2l de apa pe zi, in afara ca-ti face tenul mai curat si stralucitor, lipsa apei din organism da senzatia unor coapse mai groase. Renunta la dulciuri pana vei ajunge la rezultatul dorit, sau na. nimeni nu rezista la ceva dulce ocazional (ideea e sa nu mananci in fiecare zi) iar atunci cand mananci multumeste-te cu o prajitura, un baton de ciocolata, sau o felie de tort. Incearca sa reduci mancarurile prajite, deoarece uleiul aduce multe calorii.
Cam asta e cu alimentatia, o alta ramura foarte importanta a modelarii corpului este sportul. Mergi dimineata si seara la alergat cu o prietena, cam o jumatate de ora/ o ora, depinde de cat de mult rezista organismul vostru. Mai ales acum ca e vara, poti merge la piscina sa innoti, innotul fiind un sport excelent deoarece pune majoritatea (Daca nu toti) muschii corpului la treaba. Nu evita aceste 2 sporturi in a le practica cat mai des, si vei avea un corp de invidiat. Mai poti face si tu niste exercitii pe acasa, niste abdomene, genoflexiuni, putin aerobic pe melodiile tale preferate (de preferat : dance sau house deoarece aceste genuri te pun mai bine pe picioare).
Sper ca te-am ajutat!

| pwp a răspuns:

Muuult sport si un stil de viata sanatos happy

| IndescribableChild a răspuns:

Hm..lasi calculatorul. Da, asta inseamna ca il folosesti doar daca este urgent. Mananci la ore fixe, nu ratezi nici o masa si iti pastrezi un numar caloric constant pentru fiecare masa. Incearca sa mananci cereale dimineata. Continua sa mananci ce iti pregatesc ai tai atat timp cat nu sunt prajeli sau mancaruri grase. E vara, poti prepara multe feluri de salata. Preferata mea e cea de ton, carnea alba nu ingrasa!(peste, tot).
De asemenea poti lua doua gutari intre mese, biscuiti sau ceva usor. Sporul este foarte important, alearga alearga alearga..cat poti, oricat alergi e inspre binele tau. Culca-te la o ora bine stabilita.
Ideea este sa iti creezi un program fix, asa iti inveti corpul la anumite obiceuri. Cea mai usoara metoda de a slabi, dupa parerea mea

| Sashavalentine a răspuns:

Bea muuuuuuulta apa, renunta la sare, fa sport, ia multe mese pe zi in care sa mananci cate putin, renunta la carbohidranti si mananca multe fructe si legume!

| Cristyan99 a răspuns:

Nu mai manca carne dulciuri... alearga ca sa transpiri si dormi peste 8 ore pe noapte ca sa slabesti funda.)?

| Khristiana a răspuns:

Fa in fiecare zi cate o ora de alergat fara oprire, mancand sanatos si band multa apa o sa ajungi la o dieta de ividiat, fara dulciuri, fara grasimi si fara sare, doar fructe si legume!