| iuli160799 a întrebat:

Hey...Am fost anul trecut la mare si m-am bronzat, si am observat ca in jurul unei alunite de pe piept a aparut un cerc alb cu timpul alunita a cazut iar anul acesta am mers iar la mare si m-am ars putin si am observat ca in zona unde era alunita si cercul alb din jurul ei e mai rosu fata de restul corpului, si acum daca dau cu mana peste locul acela simt putina durere.Credeti ca este periculos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stii, turistii au obiceiul sa vina cateva zile la mare si sa abuzeze din plin de ele. Merg la mare la ore total nepotrivite si incearca sa stea cat mai mult, sa profite de vacanta de pe litoral. Nici nu au idee la ce riscuri se expun. In cazul tau, poate nu-i nimic grav, dar ca sa fii sigur, du-te mai bine la medicul de familie, iar apoi la dermatolog si explica-i tot istoricul alunitei dupa ce acesta analizeaza zona.

| IoanaIonuca a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic, sunt destul de periculoase alunitele astea. S-ar putea sa nu fie nimic, dar mai e sa fii sigur.