| butterflyheart a întrebat:

Hey! Am o întrebare pentru voi și aș aprecia enorm de mult orice răspuns.
Sunt în perioada adolescenței, deci nu pot spune că sunt o expertă în acest domeniu. Menstruația mi-a venit acum vreo 2-3 ani, dar abia de acum aproximativ jumătate de an, lucrurile s-au înrăutățit. Înainte, aveam dureri menstruale ca orice fată normală, dar, acum am ajuns să am dureri groaznice de burtă în prima zi când îmi vine menstruația, simțind o durere atât de persistentă, încât de fiecare dată, plâng. Dar, nu e doar acea durere oribilă, ci la fiecare menstruație încep să tremur și să simt o senzație de vomă (neavând evident ce voma, pentru că nu am nici poftă de mâncare în acea zi) și uneori chiar febră. Deci, întrebarea mea este dacă ați mai pățit așa ceva, iar dacă da, ce ați făcut sau ce mi-ați recomanda? Normal că o să merg cât mai curând la medic, pentru că deja simt că o iau razna, dar, înainte de asta, mai voiam câteva opinii. Vă mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YourFriend a răspuns:

Opinia mea este sa mergi la medic. Dar! sa nu te stresezi pana atunci. Durerile extreme nu trebuie sa fie normalul, se pot remedia. Sunt atat de multe variabile cand e vorba de lucrurile astea, de la ce mananci si ce bei pana la cat de stresata esti. O dieta balansata, sportul, relaxare, toate astea influenteaza mai mult sau mai putin menstruatia. Sunt sigur ca medicul iti poate zice mai multe.

Pe scurt: mergi la medic, te va ajuta c: