| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Deci am niste dureri groaznice cand sunt la menstruatie.
Ma simt foarte rau si tot ce vreau e sa ma fac ghem in pat.
Cum pot ameliora durerile menstruale, sa mai scap un pic de acest chin?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru sfaturi!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Multă sănătate!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna si m a este ceva care te poate ajuta, masajul reflexo.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Nu esti singura, sa stii.Si eu in unele luni ma simt rau la menstruatie, uneori vomit la ce dureri menstruale am.De exemplu luna trecuta m-am simtit atat de rau incat eram pe punctul de a vomita, iesisemi pe hol sa imi revin in timpul orei de mate, eram gata sa ma invoiesc pentru tot restul acelei zile. Exista anumite plante care ajuta in caz de dureri menstruale (la mine nu s-a ajuns pana aici ) dar ceaiurile de plante se beau cu 5-10 zile inainte de inceperea menstruatiei.Totusi presupun ca durerile mai mari sunt in prima zi. Daca nu, ei bine mai bine mergi repede la medic, poate ai vreo problema de sanatate

| Jasm a răspuns:

Mergi la sursa problemei. In loc sa apelezi la medicamente care doar mascheaza problema, mananca sanatos, stai mai mult la soare, bea mai multa apa, fa multa miscare. Un stil de viata sanatos poate elimina complet durerile menstruale.

| MXxXMXxXM a răspuns:

1.poti sa lua pastile pentru dureri de burta, mie imi trece.
2.sau daca bei ceai fierbinte de lamaie sau poti alege ce aroma vrei, iti poate trece durerea.

| Aly1Mus a răspuns:

I-a ilbagin forte. Garantez ca iti trece in maxim o ora. Funda?
Sau ai putea face niste efort sau puneti comperese calde sub burta, la ovare stii tu ..in zona pelvina laughing si asta e o solutie in caz ca nu ai ilbagin in casa.