| selena10gomez a întrebat:

Hey!
Am si eu o intrebare pentru fete...Am 10 ani si sunt foarte dezvoltata adica:Am sanii mari pentru varsta mea, cosuri pe frunte multe si cred ca vara asta o sa imi vina ciclul... Oare e vreo boala? Ar trebuii sa ma tem? Sunt normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu ar trebui sa iti faci griji. Iti va veni ciclul inainte de vara.Acestea vunt lucruri cu care ar trebui sa te obisnuiesti(cosurile inainte de mestruatie). Sper ca te-am ajutam.Imi dai Fundita?

10 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Nu trebuie să te îngrijorezi. Fiecare fată diferă. Unele se dezoltă mai rapid, altele mai lent.
Nu trebuie să te îngrijorezi. Aceste aspecte apar mai devreme sau mai târziu la fiecare fată.
Nu se știe niciodată când îți va veni ciclul menstrual. Acesta apare cel mai des când te aștepți mai puțin.
Creșterea sânilor este normală. Tu te-ai dezvoltat mai repede. Eu am prietene care au avut aceste transformări la vârsta de 8 ani.
Stai liniștită, toate aceste lucruri sunt absolut normale!

Numai bine!

| IoanaTempah a răspuns:

Totul este normal, daca esti dezvoltata nu inseamna ca ai vreo boala, dar asa esti u happy

| Nolkyz a răspuns:

Stai linistita! nu ai nimic, esti complet normala! mie mi-a venit ciclul tot pe la 10 ani, si eram foarte dezvoltata fata de ceilalti copii de varsta mea pe care ii cunosteam.

| Kidooooo a răspuns:

Da e normal...nu trebuie sa te temi chiar deloc.la unele fete le apare ciclul chiar la 8 ani.:d fundita?

| Cosmin a răspuns:

Nu, nu esti normala. Esti venita de pe planeta IDIOCRACY, unde pana si in limba ta materna nu esti in stare sa scrii si sa vorbesti corect! Invata limba romana si pe urma pune intrebari cretine!

| SlayerPro a răspuns:

Esti perfect normala, pentru ca axista fete cae se dezvolta mai repede si altele mai incet, nu trebuie sa iti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow...la 10 ani? O.o

| Artemesia a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti faci griji, deoarece fiecare persoana se dezvolta in ritmul sau. Adica daca tu esti atat de dezvoltata la 10 ani, e absolut normal.

| BadResonance a răspuns:

Si eu sunt la fel! Doar ca eu am avut cosuri de la 9 anicrying crying Nu te teme este ceva normal...

| sebbyS a răspuns:

Nui nimic rau stai linistita happy. Sunt unele fete la 13 ani au 1.77 ( vb despre Bella Throne Din SHake it up ). Stai linistita nu-i nimic rau.tongue