| AleCuRaspuns a întrebat:

Hey,am si eu o intrebare si va rog sa nu radeti de mine.Eu am 10 ani, aproape 11 si de vreo saptamana, in fecare zi,beau o cana, doua chiar si trei cani de ceai de mere de 520 de ml. Si imi place foarte mult.E cumva o problema sau imi poate afecta sanatatea? Rog seriozitate.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Curele de ceai cu efect terapeutic de regula nu sunt recomandate mai mult de 1-2 luni. Unele se fac numai la indrumarea medicului. Asta de mere de care zici nu ar intra in categoriile de mai sus. A te hidrata si a prefera un ceai in locul unui suc din comert e bun. Chestia e cat zahar bagi in tine cu aceste ceaiuri? E indicat sa folosesti miere in loc de zahar. Cel mai important e ca in caz de folosesti ceai la plic nu sunt absolut deloc de incredere - sunt facute cu sau numai chimicale si mai ales in cantitati mari si pe perioade lungi iti pot dauna.

| AleCuRaspuns explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ceaiul pe care il beau este la pliculet, dar zahar pun o lingurita maxim dua la cana de 520 ml.Eu nu prea pot sa beau sau mananc miere fiindca sunt oarecum alergica.Ce pot face?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AleCuRaspuns):

Cauta ceaiuri diverse naturale nu la plic, vei gasi sortimente care sa-ti placa. Foloseste lamaie. Despre zahar trebuie sa afli ca se gaseste deja in multe alimente ( chiar si in gogosari la otet ) pe care le consumi zilnic iar a consuma si adaugat de tine poate fi daunator. Zaharul omoara la ora actuala mai mult ca fumatul. Cred ca faci si niste erori. O cana normala are 250 gr. Nu cred eu ca un copil de 11 ani bea 520 x 3 = 1, 5 litri de ceai / zi. 250x3= 0,750 e altceva si e mai normal. In rest mai vezi pe google despre astea.
http://www.descopera.ro/......mam-zilnic
http://www.descopera.ro/......ente-video

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

întreaba medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă bei ceai de mere din comerț, adică gata făcut în sticla cum e ăla de la lidl, normal ca nu indicat sa bei atât pentru ca numai ceai de mere nu e ala, dar dacă bei ceai de mere făcut acasă din florile alea de mar uscate sau chiar din feliile de mar uscate, atunci nu are ce rău să-ți facă