| Mădu_1945 a întrebat:

Hey:*. Am si eu o problema.Am aproape 14 ani si am probleme cu coloana.Am scolioza, dar nu este grava.Si intrebare este: daca scolioza nu este grava cum se trateaza? Trebuie neaparat purtat corset?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DrMaybe a răspuns:

Corset? oarecum. tu incearca sa-ti mentii pe viitor o pozitie corecta a corpului, statu la pc. ce scaun folosesti? asezatu in banca la scoala, pe cate perne dormi, faci vreun sport violent in care socul sa se resimta in coloana? si stai linistita se trateaza cu fizioterapie si mult calmhappy evita frigul iar daca ai dureri du-te la specialist sa-ti scrie un analgezic in zilele ploioase.

| QuadruplePersonality a răspuns:

Corsetu din câte am înţeles e mult mai folositor la vârste fragede. Acum mai bine ai grijă de ţinută, să stai dreaptă mereu. Pentru scolioză se face fizioterapie, masaj, gimnastică şi sporturi gen înot. Presupun că ai fost la spital, nu ţi s-a recomandat nimic? thinking

| LadyGA a răspuns:

Buna! am o prietena care are asa ceva. si e ciudat ca cei de la spital nu ti au recomandat nimic. oricum, ea facea fizioterapie, gimnastica, etc. ea are 20 ani. bafta!

| simonamaria a răspuns:

Si eu am scolioza.depinde cate grade are. daca este avansat vei purta corset.eu am 30 dar nu am purtat corset.mi-a dat sa fac sedinte de kinetoterapie, iar in 6 luni de kineto scade un grad.asta e reteta sa te faci bine.mult succes!happy