| gogonica a întrebat:

Hey as vrea sa slabesc am 17 ani, 1/63 si am 57 de kgsad vreau macar pana la 49...sad ajutati-ma daca puteti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| robyiyo a răspuns:

Buna, ai putea incerca sa faci aerobic in casa, daca nu vrei sa te duci la sala (ai pe youtube foarte multe feluri de exercitii) si sa incerci sa ai 3 mese pe zi echilibrate.
Mesele sa nu contina foarte multe calorii si sa incerci sa nu mananci ou prajit (doar fiert), cartofi prajiti si altele ce contin "prajeli" din astea. Seara sa nu ai mananci ceva greu, esential ar fi o salata.
Cel mai important ar fi sa ai vointa sa faci asta si sa nu te lasi dupa o saptamana.
Exercitiile alea de aerobic sa incerci sa le faci dimineata, dupa ce mananci oleaca, astfel o sa iti si definesti corpul frumos si o sa dai jos.

| VladimirPutin a răspuns:

Păi nu mai mânca

| mesabbsta a răspuns:

Nu avem cum sa te ajutam noi pe tine sa slabesti.
incearca sa tii cura de slabire, sa faci mult sport sau sa mergi la sala. opteaza pentru alimente cu minim de grasime si fa multa miscare. Dar sa stii ca pentru varsta ta nu esti grasa deloc.

| Akuryo a răspuns:

Pai slabeste cu sport(mergi la sala sau fa acasa aerobic) si dieta, mananca odata la 3 ore si nu amesteca mancarea, adica acum mananci salata peste 3 ore mananci supa, peste alte 3 ori mananci ciocolata si lasa painea deopartetongue

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu ai nevoie decât de minus 4 kilograme pentru înălțimea pe care o ai.
La 49 de kilograme ești deja slabă.
Pa, pa.

| robyiyo a răspuns (pentru Akuryo):

Cred ca glumest, nu prea e indicat sa ai mai mult de 4 mese pe zi, ca fata laughing. Baietii care lucreaza pentru o performanta (gen: concursuri de fitness) nu trec de 5-6 mese pe zi, si tu ii spui sa manance o data la 3 ore x_x

| Akuryo a răspuns (pentru robyiyo):

Nu glumescstraight face, mama a slabit asa, a luat dieta de pe net, rolling on the floor eu una am pe zi 6 mese si tot sunt slabawhistling

| robyiyo a răspuns (pentru Akuryo):

O masa = sa te simti staul/a; nu prea cred ca asa te simti tu din 3 in 3 ore. Poate pe langa vreo 2-3 mese, mai bagi si un mar intre, sau o salata de fructe, dar 6 mese, nu prea cred.
Depinde si de gena ta, daca tot esti slaba, desi mananci (asa sunt si eu), desi sunt baiat, dar fac si sala.
Iar ce am spus mai sus, este un program, pe care il stiu de la instructorul meu.

| Akuryo a răspuns (pentru robyiyo):

Nu o masa=sa te simti satul, cat sa iti tina de foame, sa nu te indopi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca va fi nevoie sa slabesti atat de mult.Nu te grabi sa hotarasti un anume numar de kg pe care sa le dai jos,uita-te la oglinda,nu la cantar cand vrei sa obtii o anumita silueta, numarul de kg nu conteaza, ci felul in care sunt distribuite.Sunt persoane care au aceeasi inaltime si aceeasi greutate si, cu toate astea, una pare mult mai slaba decat cealalta.Deci nu este nevoie sa slabesti decat pana cand obtii silueta dorita,nu o greutate cat mai mica.
Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(contin foarte multe kcal,datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei, fiind baza acesteia), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare pe zi te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

| gogonica explică (pentru VladimirPutin):

Iata un raspuns inteligentwinking multumesc de incurajarestraight face

| VladimirPutin a răspuns (pentru gogonica):

Mănânci o dată pe zi cât vrei
așa fac și eu și slăbesc 1-2 maxim 3 kg pe lună