| lc13cm3 a întrebat:

Hey! As vrea sa slabesc dar orice as face nu pot. Am incercat sa ma abtin mai mult de la mancare(ceea ce a mers) dar incepeam din nou sa mananc si..."nu mai stiam cand sa ma opresc"..Ce as putea face? :/.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand miscare, multa miscare, aerobic, sarit coarda, mers pe bicicleta, alergat, abdomene, cam orice exercitii care iti trec prin cap.
Dupa aceea o dieta sanatoasa si echilibrada. Mese regulate, 3 mese principale. Dimineata e indicat sa consumi ceva bogat caloric ( paine cu branza, cu zacusca, ou fiert, ceai, lapte, orez, fructe), dupa amiaza o ciorba, supa, carne la gratar ( pui/curcan/vita. nu porc), ceva mai usor, iar seara de preferat o salata ( nu fructe, deoarece contin fructoza care te ingrasa). poti sa 2 gustari intre mese ( dupa masa de dimineata si cea de pranz) de preferat fructe.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite).

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| untu a răspuns:

Sa mancati mancaruri spuse de LaLaura fara paine! Deoarece si painea ingrasa! Deci in loc de paine mancati mamaliguta! Multa miscare si evitati dulciurile! Mancati legume si fructe, de recomandat un mar pe zi!

| Mykymu a răspuns:

Incearca sa renunti la paine, ciocolata, chipsuri...Am o verisoara care dupa ce s-a lasat in special de paine, a reusit sa slabeasca, desi ea era destul de ''pufoasa''.