| AmaliaAmy96 a întrebat:

Hey! Aseara am inghitit accidental fara sa dizolv, o bomboana destul de mare pentru gat. Problema este ca inca o simt blocata pe esofag, am arsuri si mici intepaturi in piept. Am baut apa calda, destul de multa, am mancat chiar si miez de paine in speranta ca aluneca. Ce pot face? Nu pot ajunge la spital deoarece nu sunt in tara. Sunt foarte speriata si panicata ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Apă caldă? Bea doi litrii de apă de la robinet sau apă plată nu apă caldă, apă poti bea la temperatura camerei bea apă minerală, trebuie sa bei multe lichide, ce bomboana era? Era gen strepsils?

| AmaliaAmy96 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar strepsils era, " strepsils intensiv" am zis sa beau apa calda si ceai pentru a o dizolva mai repede.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AmaliaAmy96):

Ceai da merge, dar apă calda nu e buna pentru stomac.Ce varsta ai? Maninca paine ca sa se duca jos in stomac.

| AmaliaAmy96 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 25 de ani. Am mancat astazi normal, cum mananc de obicei. Numai ca am un discomfort. probabil am lezat esofagul, de aici si durerea si intepaturile din piept, probabil.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AmaliaAmy96):

D clar ai iritat esofagul dar nu te speria poti bea si niste ceaiuri calde sau supă, si in 2, 3 zile te vindeci, sanatate multa, strepsilsul se suge nu se înghite.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă

| AmaliaAmy96 explică:

Dau funda!