| kzanxloxk1 a întrebat:

Am si eu o problema care ma cam streseaza. Aseara am mancat niste bacon prajit si cand am inghitit am simtit ca mi-a ramas blocata undeva la nivelul pieptului. Si momentul inghitirii a fost destul de dificil pentru ca nu mestecasem prea bine. Am baut multa apa, am si vomitat, am si mancat altceva cu speranta ca va aluneca cu totul, dar nimic nu a mers. De atunci am ramas cu senzatia ca se afla ceva in piept si ma doare, uneori ma mai dor si coastele si ma cam inteapa inima si am o usoara senzatie ca ma sufoc. Toate se intampla de cand am inghitit chestia aia. Momentan sunt in Spania si nu pot ajunge la un doctor. Daca aveti vreo idee care este problema si cum scap de ea, va rog sa-mi dati un sfat. Imi cer scuze pentru limbajul meu nu prea stiintific, dar sper ca se intelege ce am vrut sa spun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai varsat, ai eliminat ce aveai acolo, ai ramas doar cu rana facuta de bolul alimentar mare. Incearca sa mananci cateva zile doar lichide sau creme (supa pasata), sa nu mananci condimentat, rece sau fierbinte si cred ca iti va trece.

| Bondarel99 a răspuns:

Si eu am patit,nu stiu sa ma exprim in termenii aia medicali,dar atunci cand mananci si nu esti atent sau mananci cu pofta iti poate intra mancarea prin alta parte decat cea normala(cred ca esofag, nu stiu exact) si poti si sa mori din cauza asta, atunci pe moment.Tu ai fost norocos, daca te mai simti rau e posibil sa-ti fi afectat ceva sau sa fii chiar bolnav din alta cauza...
Nimeni nu poate sa-ti spuna ceva exact pe TPU, cred ca iti dai si tu seama ca trebuie sa te duci la un doctor daca nu iti revii.

| Cristal11 a răspuns:

Nu te ingrijora.
Mananca miez de paine.
Sau bea multa apa.
Daca poti, du-te la un doctor acolo sa iti faca o radiografie sau suna-l si spune-i.

| Alex_Alexutzu_1989_0OQJ a răspuns (pentru Cristal11):

Nu auzi ma ca a baut multa apa

| Cristal11 a răspuns (pentru Alex_Alexutzu_1989_0OQJ):

Cica,,nu auzi" laughing lolz, frate, nu am sonor laughing

Sa bea mai mult. Dar, daca tu nu ai invatat sa te gandesti si dupa sa postezi, eh...nu am ce sa iti fac. Du-te la maica-ta si plange-te ca te-a invatat prost laughing

| Alex_Alexutzu_1989_0OQJ a răspuns (pentru Cristal11):

Iesi acasa ma jita proasta straight face

| Cristal11 a răspuns (pentru Alex_Alexutzu_1989_0OQJ):

Jita proasta sa ii spui lu' mama ta aia care a facut un idiot ca tine

| Shane a răspuns:

Nu te panica. In primul rand din cate stiu eu nu are cum sa-ti fi ramas nimic acolo, mai ales dupa ce ai si vomitat etc. Aceste senzatii ti le creezi tu. Crede-ma. Incearca si nu te mai gandi, macar pentru cateva ore si daca tot nu trece timp de cateva zile, du-te la un doctor.