| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Ce se poate face daca nici după antibiotic helicobacterul nu trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Helicobacterul nu trece sau trece greu daca nu tii o dieta serioasa, fara alimente care le ajuta in inmultire.
Medicul tau curant trebuie sa-ti stabileasca tratamentul adecvat in continuare, pe baza unor teste de laborator.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ti-am explicat acum cateva zile, pe celalalt topic, tratamentul cu antibiotice pentru Helicobacter Pylori este de CATEVA saptamani, nu de cateva zile si consta in luarea a 5-8 antibiotice diferite, la fiecare 6 sau 8 ore.
Practic, daca tii tratamentul corect, este imposibil sa nu moara bacteria.
Asadar, intrebarea ta nu are temei, odata ce nici macar nu ai inceput tratamentul si nici nu ai habar in ce consta el.

Este normal sa ai dureri de stomac in prima saptamana cand incepi tartamentul, fiindca este abia inceputul procesului.
In orice caz, cele 2 antibiotice mentionate de tine aici, sunt insuficiente pentru HP.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva extrem de important!

Pentru urmatoarea luna, NU manca si bea nimic DULCE (zahar, gem, dulceturi, prajituri, sucuri, orice contine zahar, pasta de tomate, sosurile de cumparat) sau lactate (lapte, cascaval, branzeturi, smantana, iaurt), doarece bacteria HP se hraneste si se inmulteste cu ele.
NU Bere! - contine drojdie si ajuta la inmultirae bacteriei HP

| gabicoo a răspuns:

Nu trece! Stagnează o perioadă apoi recidivează dacă mănânci lactate fermentate: caș de oaie, brânză de vaci, etc.
Ce schemă de tratament ai luat?

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Telemea

| alma200033 a răspuns (pentru gabicoo):

Chestia ii că îmi provoacă dureri abdominale f nașpa... amoxicilină, klabax

| gabicoo a răspuns (pentru alma200033):

Păi schema de tratament prevede că trebuie să iei două antibiotice și un inhibator de pompă de protoni sau un antibiotic, un inhibator și un antibacterian/antiparazitar gen "Tinidazol".
E demonstrat faptul că schema de tratament cu două antibiotice nu mai este eficientă!

| Donsavas a răspuns:

Se face o antibiograma.