| Costinamiha a întrebat:

Daca m-am dat cu Zineryt si conține antibiotic si după mi-a intrat in gura, dar puțin, poate sa scadă efectul anticoncepționalelor? Va rog sa-mi raspundeti!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti deveni foarte linistita deoarece ingrijorarea ta este absolut lipsita de temei. Antibiotice POT afecta si/sau sa scada gradul de protectie oferit de pastilele AC doar in situatia in care sunt folosite antibiotice foarte putenice si sunt administrate o lunga perioada de timp. In situatia prezentata nu exista nici cel mai mic risc de a fi afectata protectia AC (anticonceptionala). Multa sanatate!