| yayn a întrebat:

Ce este helicobacterul si cum se manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina88 a răspuns:

Intra pe:www.biossan.ro/helicobacter.php

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Este o bacterie care produce inflamatii la nivelul mucoasei stomacale si al duodenului, in timp poate duce la ulcer gastric si duodenal, daca nu este tratata corespunzator poate genera si probleme la ficat (ciroza hepatica). Cu un tratament corespunzator antibiotic, se poate scapa de aceasta bacterie.
multa sanatate

| simona24 a răspuns:

Te poti documenta aici:
http://www.formula-as.ro/......torii-5432
Helicobacter pylori poate fi eradicat la aproximativ 80% din cazuri cu un antisecretor 4 saptamani asociat timp de 7 zile cu tratament antibiotic.
Studii recente au demonstrat ca prezenta acestei bacterii ar spori riscul de aparitie al cancerului gastric, de aceea unii prefera eradicarea acesteia, chiar daca nu exista manifestari majore. Chiar si asa, parerile sunt impartite cu privire la decizia de a trata o persoana fara manifestari clinice si leziuni obiectivate endoscopic.
Numai bine!