| Mustarsichetchup a întrebat:

Hey!

De 1 an jumătate am mici probleme cu ochii.
Acum 6 luni am fost la un oftalmolog și mi-a prescris ochelari de +0.5 la ambii ochi pentru astigmatism. Pentru control am fost la o alta doamna oftalmolog, care mi-a spus că este de fapt hipermetropie ușoară(deși am probleme la distanta, dar noa) și a spus să-i mai port doar când obosesc și atat, spunând că nu-s probleme oftalmologice, decât oboseala oftalmică și să nu mai revin la control.
Pe langa asta(ceata la distanta este intermitenta) mai am stări foarte foarte mari de nervozitate din orice, amețeli și greata.
Din recomandări anterioare (de la medicul de familie) mai iau din 3 in 3 luni vitamine+minerale. Acum iau calciu+d3 și magneziu+toate b-urile(doze cam mari) după care au disparut insomniile.
Stilul meu de viață este unul bun, cu mici-mari excese alimentare(chiar daca sunt slab), fara sucuri, multe ceaiuri și fără nopți pierdute. În plus viața mea se concentrează foarte mult pe liceu și curățenie( mici "fixe").
Ultimele analize(de anul trecut) au ieșit destul de bune, in afara de helycobacter și bila(dar am luat tratamentul prescris).

Ce-mi recomandați sa fac sa merg la un consult ORL, analize sau sa iau ceva calmante?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Juravle_Mihai_1997 a răspuns:

Posibil sa ai o malformatie la nervul optic (pe scurt degeaba porti ochelari de corectare etc daca problema e de la nerv). Aceasta problema poate fi depistata la un RMN. Foarte important sa duci RMN-ul la un doctor oftalmolog bun. Nu multi doctori oftalmologi pot citi un RMN. Se poate trata cu o operatie dar este foarte riscant. Doctorul iti poate recomanda Epinerv (o capsula doza zilnica recomandata).