| anonim_4396 a întrebat:

Hey, de ce cand depun putin efort, obosesc repede si inima imi bate extrem de tare? Obosesc de exemplu atunci cand alerg, cand fac sarituri si alte activitati fizice.Am 62 de kg,1, 70 m si am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Oboseala care o resimnti in momentul in care depui efort poate avea mai multe cauze. Printre cele mai frecvente cauze care apar in astfel de cazuri sunt cauze fie respiratorii( boli ale sistemului respirator ) fie boli cardiovasculare( boli ale inimii). Cel mai bine in cazul tau ar fi sa mergi sa iti faci niste investigatii de specialitate atat la un medic pneumolog cat si la un medic cardiolog. Dupa ce vei merge la cei 2 medici pe care ti i-am recomandat vei vedea ca vei descoperi cauza problemelor tale. Eu banuiesc ca ai ceva la nivelul sistemului respirator. Poate ar fi bine sa iti faci si niste analize de baza( hemoleucograma completa, biohimie, sumar urina, etc.).

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa totala de activitate iti arata cat de unfit esti.
Pune mana si misca-te in fiecare zi cel putin 1 ora si intr-o luna nu mai oosesti si nu mai ai batai neregulate de inima. Nu-i normal ca un copil de varsta ta sa fie atat de unfit, chiar este nesanatos! Iesi afara la batut mingea, alearga cu bicicleta, fa sport, inscrie-te la o sala unde se face volei, bachet, handbal, orice, dar nu sta ca o leguma ca ajungi nesanatos.