| geeeorgiannaaa a întrebat:

Buna, imi puteti explica va rog frumos de ce imi simt uneori pulsul in cap, maini, picioare? Sau cand stau pe o parte cand vreau sa dorm de exemplu pe stanga simt pulsul si uneori imi bate destul de tare inima si daca depun efort fizic si obosesc?
Anul trecut am fost sa fac un control iar doctorul a spus ca nu am nimic, dar sa nu mai beau energizante si cola, dar uneori mi se face pofta si nu ma pot abține.
Este ceva grav? Adica se poate rezolva?
Tin sa mentionez ca am 16 ani jumatate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal ceea ce simti, asta inseamna ca esti VIE si normala!
Nu-i nimic grav cu tine, dimpotriva, ceea ce simti tu simtim cu totii, fiind perfect normal si foarte sanatos, sa ne simtim pulsul in cap, in inima, la gat, la incheietura mainilor, a picioarelor, chiar si pe stomac, daca tii mana acolo.

Tu ai putina ipohondrie, dar daca nu ti-ai mai inventa singura boli si simptome, ai putea chiar sa te bucuri de viata, mai ales ca esti tanara si foarte sanatoasa.

| geeeorgiannaaa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Imi faceam griji crezând ca am vreo problema dar ma bucur sa vad ca nu este asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru geeeorgiannaaa):

De ce sa-ti fii facut griji, odata ce ai avut deja confirmarea medicului, ca nu ai nimic?
In plus, este normal sa simti pulsul batand, fiindca esti vie si trebuie sa-l simti.

5 răspunsuri:
| Delilahhh a răspuns:

Am avut și eu problema asta recent (am 23). La fel, am fost la cardiologie și mi s-a spus că e totul în regulă. Prezentam aceleași simptome: Palpitații (și sentimentul de durere), oboseală după cel mai mic efort sau ridicare bruscă din pat, etc. Cred că lipsa de miscare și ceva greu pe suflet contriguie la asta, tine mai degrabă de partea emoțională. Încearcă să stai de vorba cu tine, vezi dacă poate fi vorba de asta happy
Mie mi-a trecut odată ce mi-am recăpătat echilibrul emoțional.

| Tonobil a răspuns:

Nu mai bea energizante
La efort e normal pentru ca obosesti..depui efort
Iar cand stai cu urechea pe perna auzi foarte bine bataile inimii.ce frumos
Nu te mai gandi ca este ceva rau..gandeste-te ca e bn..si lasa sa treaca frica, emotia, nu te mai gandi ca-ti accentueaza starea.
E normal!?

| Tonobil a răspuns (pentru Tonobil):

La semnele de intrebare de la sfarsitul propozitiei era un emoticon, nu s-a luat in calcul