| InfinityLove a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Azi am fost la stomatolog si mi-a spus ca am o mica [,] carie la unul dintre dintii din fata. Mi-a spus ca imi pune plomba, eu nu vreau stiti cumva cat costa scoaterea cariei din dinte? Va rog puppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Caria este o gaura in dinte. daca o scoate, va ramane o gaura si mai mare, care trebuie acoperita cu ceva, adica cu o plomba. NU exista nbici un tratament pentru carii in afara de curatarea cavitatii si plombarea ei. E ca si cum ai avea o gaura intr-o bluza si nu vrei sa o cosi, vrei doar sa decupezi gaura. Vei ramane doar cu o gaura mai mare, atata tot, bluza nu va fi reparata. O sa inveti la scoala in clasele primare ce este o carie, cum apare ea si ce semnifica si vei intelege mai bine.

| JohnnyBi a răspuns:

O mica virgula carie cand puteai sa zici o carie mica :/. caria nu se scoate din dinte, se polizeaza cu freza tesutul afectat si se repara cu o plomba. nu e ca si cum dintele ala e o sticla si ii scoti dopul. caria aia este de la bacteriile din gura ca ai o igiena dentara deficitara si efectiv tesutul dintelui este ROS. asa ca se curata cu freza sa ramana doar tesut sanatos si se acopera cu plomba care acopera si protejeaza. daca nu vrei plomba ramai fara dinti. ori cu gaura, ori cu plomba, ori fara dinti. alta solutie NU exista.

| InfinityLove explică (pentru JohnnyBi):

Esti dentist?-.-

| JohnnyBi a răspuns (pentru InfinityLove):

Nu, dar ca si tine eram greu de cap si nu ma spalam pe cap si am facut complicatii. si am stat la dentist mai mult decat mi-as fi dorit. din a6a cand mi s-a spart o masea pana in anul 3 de facultate am pierdut cel putin 120 de ore la dentist. asa ca stand la cozi si programari, stand de vorba si ascultand dentistii (erau gen o camera impartita in 3 separeuri si se auzea ce vorbesc) am invatat

Janina
| Janina a răspuns:

Nu toti doctorii au acelasi tarif, de ex eu pentru curatarea unei carii + plomba la dintele din fata am platiti aprox 200 lei

regis
| regis a răspuns:

Esti simpatica. Caria este o gaura in dinte, "scoaterea" ei se face tocmai cu acea plomba, care va acoperi gaura. happy
Pretul difera foarte mult de la un cabinet la altul, ba chiar si la acelasi cabinet in functie de dimensiunea cariei. Unii dentisti lucreaza cu casa de asigurari de sanatate, care acopera o parte din costul interventiei.
Eu am platit ultima data 60 de lei pentru o plomba mica.

| InfinityLove explică (pentru regis):

Nu vreau sa-mi puna plomba vreau sa scoata CARIA crezi ca o sa poata? -.-

| regis a răspuns (pentru InfinityLove):

Nu poate altfel sa scoata caria. Caria nu este un gandac sau un obiect pe care sa il scoata din dinte. Caria este o gaura, ea se "scoate" astupand-o cu o plomba.

| Kirito21 a răspuns (pentru InfinityLove):

Cand iti va curata caria vei ramane cu gaura si initial iti poate pune un pansament provizoriu pentru cateva zile dar dintele va trebui plombat. Acum tarifele depind de la un cabinet la altul si de marimea cariei. Eu am platit pentru o carie profunda 350 lei (anestezie, curatat, scos nerv, tratament, radiografie, plombat canale, blombat masea). Daca plomba este superficiala evident ca vei plati mai putin. Dar indicat este sa mergi la un cabinet bun chiar daca va costa putin mai mult; decat sa dai bani putini si sa te trezesti ca iti cade plomba intr-o luna de zile mai bine te lipsesti.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Chiar nu știu prețul fix, dar am sa iți dau un mic sfat, sa iți faci caria cât mai repede! Daca nu, va creste și problema estetica va fi mai rea, inclus cu cât e mai mare caria poate compromite nervul dintelui. Mai bine tragi niște bani de la dulciuri și ții faci caria decat so lași asa. Bafta!

| sweetyandry a răspuns:

Depide,iti dau un sfat:du-te cat mai repede la dentist, problemele vor fi din ce in ce mai grave.Pe mine m-a costat 50 euro cu tot cu anestezie.Depinde foarte mult de doctori. Unii iiti cer mai mult alti mai putin.Eu am fost in Italia, la un doctor profesionist si mi-a luat 50 euro.BAFTA!