| YoungGuy a întrebat:

Hey, de vreo 6 zile, mi-a apărut un fel de umflătură pe la jumătatea penisului în partea stângă, am văzut întrebări de genul, şi mulţi recomandau crema Nidoflor [chiar şi medici], au trecut 3 zile de când o aplic, şi s-a mai micşorat acea umflătură. Am încercat puţin să o storc, însă m-a usturat puţin şi m-am oprit, oricum nu cred că iasă nimic deoarece la vârf e roşie, ca un coş necopt. Ţin să precizez că nu mă doare, nu mă mănâncă, nu mă irită, nu mă deranjează cu nimic, însă vreau să dispară odată pentru totdeauna. Întrebarea mea e : Să mă duc la medic sau să mai aplic crema aceea Nidoflor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic si nu intreba aici aici unde nu sut medici. Nu te juca cu asa ceva!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe cuvantul tau, dom' doctor? Nu cumva iti bati joc de un om care are o problema? Vezi-ti de ce te pricepi si nu mai da sfaturi aiurite.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi trebuit sa stii ca diagnosticul nu se da pe internet. Oricum din blogul ala nu rezulta ca ai cunostinte de medicina si nu rezulta ca este al tau. Mai intreaba medicii sa vezi care medic normal da diagnostic fara consult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi urgent la medic, stînd așa, agravezi situatia, si nici medicii nu i ti mai pot face nimic, tu acum esti in faza incipienta, nu mai stoarce bubele alea, ca poate nu sunt coșuri, nu mai lua creme sau pastile aiurea după sfatul celor ne avizați, mergi la cabinet boli dermato venerice, si acolo medicul te consultă si vede exact ce ai, si pune diagnostic si tratament adecvat Ce vârstă ai? Si de unde esti?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai avut sex in ultimile 2 luni? Ca sa vedem daca nu-i posibil sa fie vreo infectie cu transmitere sexuala. In cazul este este indicat sa mergi la un cabinet de dermato-venerice.
Daca nu ai avut sex deloc, poate fii de la radacina unui fir de par, infectata, iar cu rabdare si igiena riguroasa (spalat cu apa calda si sapun dupa fiecare urinare), va trece.

| YoungGuy explică (pentru Violleta2022):

Nu, nu am avut contact sexual, deoarece am doar 15 ani. Nu am avut niciodata.

| Salontanul a răspuns (pentru YoungGuy):

Gretta raspunde aiurea. Probabil sa castige. Mergi la doctorul de familie! Este cea mai buna solutie. Nu amana! O umflatura poate fi si altceva decat infectie. Nu se trateaza cu Nidoflor.

| doctorandus a răspuns:

Doar un medic poate sa-ti spuna. Vezi sa nu fi luat sifilis sau alte boli.