| Ahlexxa a întrebat:

Hey, este adevarat ca daca ai anemie (lipsa de fier) si iei medicamente pentru a-ti fixa fierul in organsim nu ai voie sa mananci lactate? funda si vot la toti happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Intr-o anemie prin deficit de fier se administreaza medicamente pe baza de fier (nu medicamente care fixeaza fierul in organism). Este adevarat ca lactatele, ca si cafeaua, alcoolul, medicamentele antiacide scad absorbtia fierului, de aceea este bine sa fie evitate/consumate cat mai putin pe durata acestui tratament. http://www.i-medic.ro/articole/anemie-fier-si-cupru

Răspuns utilizator avertizat
| Pathy a răspuns:

Nu este adevarat, din potriva, laptele contine fier. Deci teoretic ar trebui sa mananci lactate.

| Pathy a răspuns:

Nu este adevarat, din potriva laptele contine fier si teoretic ar trebui sa mananci lactate.