| anonimafata a întrebat:

Hey, fac karate de ceva timp si azi am avut un traseu de multe ori m-am lovit in dreapta si acum ma doare de cateva zile dar nu e rosu sau ceva vanat, am facut hernie inghinala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| samoaramama a răspuns:

Scuza-ma, mai exact este vorba despre coiul drept?

3 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Buna! Daca crezi ca suferi de hernie, ar trebui sa vezi daca ai unule dintre aceste simptome:
Tumefactie (umflatura) in zona inghinala sau a scrotului. Umflatura poate sa apara progresiv, in cateva saptamani sau luni sau poate sa apara brusc, dupa ridicarea de greutati, tuse, aplecare, incordare sau ras. Multe hernii dispar in pozitia culcat. Barbatii pot observa umflarea scrotului, iar femeile pot observa umflarea labiilor.
• Disconfort sau durere in zona inghinala. Disconfortul creste ca intensitate la aplecare sau la ridicarea de greutati. Multe hernii inghinale insa nu determina nici o durere. Poate apare durere brusca, greata si varsaturi in cazul in care o parte din intestin devine captiv (incarcerat) in hernie.
• Senzatia de greutate, umflare, de tinere sau de arsura in zona herniei, a scrotului sau a interiorului coapsei.
• Constipatie, greata si varsaturi. In cazul in care ansele intestinale sunt blocate in cadrul herniei(incarcerare) si tranzitul normal al alimentelor si materiilor fecale este blocat pacientul poate prezenta constipatie sau continutul intestinal este refluat ceea ce determina aparitia greturilor si varsaturilor.
Gasesti mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hernia-inghinala