| andreeeaaa22 a întrebat:

Salut,TPU!
Deci,am doua prietene care sunt verisoare.Una dintre ele este mai mare cu 2 ani iar cealalta este de varsta mea.Incep sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare in privinta lor.Nu vreau sa ma bag in viata lor sau ceva, dar chiar imi pasa de amandoua!
Din vara am aflat ca verisoara fetei se taie pe mana.Am vazut cateva taieturi si am fost efectiv distrusa.Nu inteleg de ce si-ar face rau singura.Am plans singura,dar n-am avut curajul sa vorbesc cu ea.
Apoi,de ziua mea,in octombrie ne-am jucat "am,n-am" si la un moment dat am dat de intrebarea "am,n-am fumat substante interzise" iar ambele au raspuns cu "am".
Azi, au venit pe la mine.Ne-am ras,ne-am distrat pana cand fata care se taie,cumva, mi-a aratat mana stanga.Imi venea sa mor.Era PLINA de taieturi pe toata mana! Si pe de alta parte,am aflat ca amandoua fumeaza.
Nu le-am zis nimic,dar ma ingrijoreaza foarte tare!
Cum sa o opresc pe prietena mea care se taie?
Si cum sa o opresc pe verisoara ei care fumeaza.
Nu de alta, dar suntem la o varsta destul de frageda.N-as vrea sa-si distruga plamanii de acum.
Multumesc pentru atentie!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor ceea ce ai vazut, ca ei pot intervenii acum, cand inca se mai poate afce ceva, cu fata care se taie pe mani, ianinite ca ea sa se sinucida, pentru ca boala ei evolueaza daca nu este acum poprita si tratata!
Salveaz-o prin a spune parintilor, absolut tot.

| SG1995 a răspuns:

Hm, tocmai e ca tu nu ai autoritate in fata lor, si daca te bagi, vor spune ca de ce te bagi, ca tu esti aia cu viata perfecta, ca nu le stii problremele, etc. Cel mai bine ca astea doua probleme sa fie tratate separat, apropriete de amica cu mana taiata, cea de varsta ta, incearca sa vezi care motivatia din spatele comportamentului ei, fi incurajatoare. Cu cea care e mai mare decat voi e mai greu. In mod normal, ti-as sugera sa ii spui unui adult de incredere, dar asta ti-ar distruge relatia cu cele doua, si nu stiu daca ai rezolva ceva. Acel adult, ar trebui sa fie o femeie deschisa la minte care stie sa interactioneze cu adolescenti, etc. Cel mai bine, sa faci asta, s-ar putea sa pierzi niste prieteni, dar iti vor ramane indatorate toata viata mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata lor, fac ce vor cu ea.