| Nome145 a întrebat:

Hey,nu mai rezist psihic nu știu ce se întâmplă cu mine de la o vreme, îs foarte obosită oricât de mult as dormi m-am gândit dacă e din cauza sportului ce îl practic, problema e cu hormonul de creștere as vrea sa mai cresc doar ca as vrea niște sfaturi pentru asta cum sa mai cresc, dar nu stiu daca astea sunt si din cauza menstruației și a libertății, mă puteți ajuta va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faza cu oboseala poate fi din cauza stresului si a sportului pe care il faci, ce sport faci? Mergi si fa ti toate analizele de sange sa vezi cauzele oboselii, fa ecografie ab dominala sa vezi cum stai cu organele interne, ficat, pancreas splina rinichi organe genitale acolo ai nevoie de ecografie pelviană.

| Nome145 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Practic arte marțiale, de la un tip nu mai cresc deloc și mi-aș dori să mai cresc cu în exces am încercat exercitii de întindere da obosesc și mi foarte rău orice mănânc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nome145):

Pentru o fată este un sport foarte dur la fel ca boxul, iar faptul ca numai cresti nu este asa o tragedie, fetele scunde mignonele( minionele) sunt mai delicate mai sensibile decît cele inalte, tu o mostenesti pe mama ta, daca ea este o femeie scundă asa esti si tu, iar trucul pentru femeile scunde sunt pantofii cu toc inalt, pe care si tu ai putea sa i folosesti, si ar trebui sa renunti la sportul pe care tu il practici este violent si te solicită enorm.

| Nome145 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și dacă mie asta îmi place să fac si nu-mi place altceva, doar vreau puțin sa mai cresc nu în exces și genetic nu am părinți mici

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nome145):

Pai, artele maryiale NU ajuta la cresterae si stimularea hormonului de crestre!
Faci un sport incorect!
Din pacate, este tarziu pentru tine, odata ce ai deja 16 ani, iar cresterea ta in inaltime s-a incheiat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, ce treaba are menstruatia sau libertatea cu cresterea si oboseala ta?
Te rog explica ce ai vrut sa spui, cu fraza asta:
"sfaturi pentru asta cum sa mai cresc, dar nu stiu daca astea sunt si din cauza menstruației și a libertăți"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti! Creșterea este stabilita de genetica, vei creste atât cât e stabilit, nu cât dorești tu. Acceptate asa cum ești, unele fete de exemplu si-ar dori sa fie mici, fetele minione sunt drăguțe foc.Ar trebui sa iei o mica pauza, sa te odihnești, ești ok și asa cum ești, din cauza vârstei ai insecuritatile astea, ești nesigura pe tine, si îți pui multe semne de întrebări, care peste câțiva ani ți se vor părea banalități.Focuseaza-te pe sănătatea mentala, sănătatea ta în general, nimeni nu este perfect.

| DariusRose17 a răspuns:

Păi... depinde de sportul pe care îl practici, dacă e un sport la care obosești, atunci te sfătuiesc să iei o pauză și să nu te mai forțezi, mergi la un doctor, că așa e cel mai sigur, sănătate!