| Idk999 a întrebat:

Sunt fată, am aproape 17 ani si pur si simplu îmi este frică de moarte. Nu ştiu de ce mi s-a imprimat ideea asta în cap. Fac atacuri de panică şi am anxietate încă din vară,probabil din cauza faptului că am renunțat de tot să mai vorbesc cu o persoană foarte importantă din viața mea. Țin să menționez că părinții mei sunt despărțiți,mama este plecată în afară,iar cu tata abia pot vorbi pentru că el fiind violent în copilaria mea,şi consumând alcool,pur şi simplu nu mă pot deschide față de el. Problema mea este că frica de ceva anume (cel mai probabil,de moarte/de singurătate,sau neîncrederea în sine) îmi afectează stările şi nu pot trăi normal. Sunt spirituală,îmi place să citesc despre spiritualitate ( Eckhart Tolle,Osho,etc),să meditez,însă cu toate astea mă gândesc zilnic la moarte şi cum ar fi dacă mi s-ar opri inima,într-un atac de panică. Chiar nu ştiu, îmi este frică să nu intru în depresie din cauza asta. De viața mea chiar nu am de ce sa mă plâng..am un iubit,am prieteni,dar simt că cedez psihic pur şi simplu. Aş vrea doar să pot să trăiesc fericită,fără gânduri şi scenarii de genul, dar mintea nu mă mai lasă.Mă puteți ajuta cu nişte sfaturi/ceva care să îmi ridice moralul? Mulțumesc!❤

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Ai spus ca ai un iubit. De obicei dragostea vindeca probleme de genul; ma mir ca la tine nu a lucrat inca. Si mai ai si prieteni, wow! pai atunci sigur se va rezolva. Intr-un cerc de prieteni se discuta toate problemele, se fac schimburi de idei, se dau reciproc sfaturi. Ai toate sansele sa scapi de necazurile de care zici. Cred ca e doar o chestiune de timp. Mai ai rabdare. Si iti mai spun ceva. Dezvolta simtul umorului. Fa haz din orice, gusta o gluma buna, un banc reusit. Fa haz chiar si de persoana ta. Chiar si de moarte. Pai pana la urma ce asa mare nenorocire e moartea? Unde au murit miliarde inaintea noastra, iaca o sa mai murim si noi. Si? ce-i cu asta? Stii cum a zis poetul: Din codru rupi o ramurea...Smile.

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Lucrurile care te sperie trebuie înfruntate. Ia un cuțit și taie-ți venele, cu curaj.

| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa intelegi si sa accepti ca moartea este inevitabila.
Mai devreme sau mai traziu tot se va produce, iar tu nu o vei putea oprii.
Iar cand se va produce tu cel mai probaibil nu vei stii deci nu vei mai avea ce sa regreti.
"Traieste fiecare zi ca si cand ar fi ultima. Invata in fiecare zi ca si cum ai trai pentru totdeauna."

| cristimihailov a răspuns:

Schimba-ti prietenul. Ar fii prima chestie.

A doua, poate ca e mai bine sa studiezi ceea ce te panicheaza, in felul asta intra sub control.

Poti de exemplu sa dai o tura pe la fundeni, acolo unde sunt situatiile de cance grave si vei intelege ca oricine dintre acele persoane ar da orice sa fie in locul tau.

Dar trebuie sa vezi ca sa intelegi.

| vocea a răspuns:

Moartea este singurul lucru cert pe care il avem, adica toti stiim ca murim odata si odata, deci bucurate de viata nu te mai gandi la moarte fiindca ea vine oricum.

| syd a răspuns:

Rezolvi cu ratiunea sau cu medicamente. trebuie sa accepti inevitabilitatea mortii, daca nu reusesti sa faci asta traiesti degeaba