| denisTiky a întrebat:

Hey, nu stiti, cand se face o operatie prin cezariana, anestezia te adoarme complet sau esti treaza cand te v-a taia? Am inteles ca se face un fel de anestezie in coloana, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| KanameKuran a răspuns:

Depinde de caz, de obicei se face anestezie epiduarala (in coloana putin deasupa bazinului), dar in cazuri de urgenta se face anestezie generala (te adoarme).

Anestezia epidurala, nu doare mai mult decat atunci cand iti ia sange pentru analize, asta pana introduce serul, apoi nu vei simti mai nimic. Ai avut vreodata mana sau piciorul amortit? Va fi cam aceeasi senzatie, doar ca o vei avea pe tot abdomenul si o parte din coapse.