| maria4567 a întrebat:

Hey! O mica intrebare, putin mai intima dar o spun! Anticonceptionalele folosesc si pentru durere de burta sau doar pentru prevenirea sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| supradozadenebunie5 a răspuns:

Din cate siu eu nu anticonceptionalele nu se folosesc pentru dureri de burta(nu sunt 100% sigura dar nu am auzit pe nimeni sa ia anticonceptionale pentru dureri de burta nu cred ca ar fi normal sa iei ) eu stiu ca anticonceptionalele se ia pentru prevenirea sarcinilor si pentru reglarea menstruatiei

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele se iau pentru prevenirea sarcinii si pentru niste afectiuni severe genitale cum ar fi chisturile ovariene sau hiperplaziile de endometru. Aceste afectiuni dau dureri de burta, deci folosirea contraceptivelor poate ajuta prin vindecarea cauzei la disparitia durerilor, dar nu sunt tratament pentru dureri

| darrio2007 a răspuns:

Se iau doar pentru ce au fost inventate.Impotriva conceptiei unui copil.

| mona a răspuns:

Doar pentru a prevenii sarcina

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Alt copil facut din greseala....nu copila ala sunt sctrict pentru sarcina si din cate stiu nu e indicat sa le iei decat daca ai contact sexual.cati 14 ani ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa iei anticonceptionale pentru durere de burta? iti dai peste cap organismul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Anticoncepţionalele se folosesc pentru a PREVENI o eventuală sarcină şi pentru a trata diverse afecţiuni ( de genul chist ovarian, ovar polichistic, etc. )!

Pentru durerile de burtă/ovare poţi folosi ( conform Prospectului ) Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 600 mg ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| xanderblackx a răspuns:

What? nuuuu se folosesc anticonceptionale pentru durerea de burta. ar fi culmea. e ca si cum ai lua un algocalmin inainte sa faci sex si sa speri ca nu vei ramane insarcinata! google it. numai bine

| VreauSaRad a răspuns:

Pentru prevenirea sarcinii