| EmmaEu a întrebat:

Hey!
Recent m-am epilat cu ceara si am observat ca mi s-au spart niste vase se sange pe sub piele. Sa ma ingrijorez? In cat timp vor disparea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

A fost o coincidenta epilatul cu aparitia vaselor sparte, trebuie doar sa fi mai atenta de acum incolo asupra sanatatii tale. Oricum nu este varice, este doar o fragilitate capilara. Peretii acestor vase subtiri se rup usor si in urma sangerarii apar vanatai. Problema poate sa devina grava si poate fi asociata cu alte conditii negative, ca insuficienta venoasa, circulatie periferica proasta. Aceste conditii cumulate pot duce impreuna cu alti factori - ca statul in picioare sau pe scaun indelungat, sarcina, bai prea calde - la probleme majore, ca varice, tromboflebita si altele.
Ai putea consulta un medic si sa incepi sa iti schimbi stilul de viata, un regim. Evita cat de mult grasimile animale saturate si zaharul rafinat produse ce le contin pe acestea: untura, slanina, carne de porc, frisca, smantana, prajituri, sucuri din comert.
Evita sa mai consumi sarea cu iod, cat si vegeta ori alte condimente care contin sare. Iti recomand sarea de Himalaya. Consuma mai multe fructe de padure - afine, mure, coacaze, catina, zmeura; legume, painea integrala, neagra sau cea cu seminte (painea alba scoate-o definitiv din meniu), nuci si seminte neprajite (continut mare de minerale, uleiurile din seminte, la fel ca si cele din peste, sunt uleiuri esentiale, cresc valoarea colesterolului bun din sange, acest lucru avand efect benefic asupra vaselor de sange si a inimii), laptele cu un procent mic de grasime sau alte produse lactate de asemenea slab in grasimi, carnea slaba in grasimi: pestele, vita, curcan, puiul (de consumat fara pielita de la pasari, aceasta ridica colesterolul).
Poti consuma 2 oua de gaina per zi (de multe ori s-a spus ca au un continu mare de colesterol, in schimb nu este asa, sunt benefice pentru sanatate, daca sunt consumate corect). Ouale aduc un aport de energie, din cauza proteinelor pe care le are. Este recomandat sa mai consumi si oul de prepelita fie gatit sau crud. Sucurile din comert le poti inlocui cu cele facute in casa, shake-urile sau poti opta pe ceaiuri neindulcite, compot facut in casa sau fructe stoarse la robotul de bucatarie.
Daca ai elimina asta din ceea ce consumai, vei vedea imbunatatiri si nu numai pentru problema care te macina, ci va da rezultat pentru tot.

Iti dau un exemplu pe mine insami, am avut un punct de grasime aparut pe obraz, ieri am observat ca nu-l mai aveam. Iar acestea doar la cosmetica l-as fi putut elimina si cu toate l-am "distrus' prin alimentatia pe care o urmez din luna aprilie, am renuntat la produsele daunatoare sanatatii si m-au ajutat foarte mult in altele.

Sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai varice, alea nu dispar de la sine, decat prin operatie, ce varsta ai?