| HayateRA a întrebat:

Hey! Stie cineva metodele prin care imi pot micsora dioptriile? Nu as vrea sa recurg la operatie, nici nu as avea bani. Am azuit ca daca port lentile de contact cu dioptrie s-ar putea micsora. Daca este cineva aici care stie, va rog sa-mi raspunda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Some0ne a răspuns:

Eu port lentile de contact de 6 ani. De atunci si pana acum mi-au crescut dioptriile, adica vad mai rau daca nu le port. Cand sunt acasa, port ochelari.
Lentilele de contact, cat si ochelarii imbunatatesc vederea doar atat timp cat le porti, ele nu functioneaza ca un tratatment pentru vindecarea miopiei (vedere deficienta la distanta).
Singurul tratament este operatia cu laser.

ps: nu spun ca lentilele mi-au crescut dioptriile, asta s-ar fi intamplat inevitabil

| halogen001 a răspuns:

Eu am avut tot timpul în jur de -1 și ochelari am purtat doar la nevoie, deci nu toată ziua și nu au ajutat la scăderea dioptriilor. Eu zic că dacă folosesc ochelari cu dioptrii mai multe decât trebuie obișnuiesc ochiul cu mai multe dioptrii ceea ce ar însemna o creștere a dioptriilor. Dacă folosesc ochelari cu mai puține dioptrii, atunci sunt ceva șanse să mai scadă puțin.

| Caro34 a răspuns:

Alte metode nu exista pana acum decat operatia! Insa de ce nu porti frumos ochelari? Ochelarii sunt azi parte componenta a accesoriilor zilnice care ne fac mai frumosi, mai inteligenti, mai cool! Astazi gasesti ochelari cu rame si lentile usoare ca uiti ca ii ai pe nas si ii cauti ca mine o zi intreagahee hee Apoi nu sunt scumpi si sunt pentru mai multi ani! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! siguuur ca da, oftalmologul mi-a spus ca pot sa port lentile și se micșorează dioptriile intr-un anumit timp.te pup happy

| HayateRA explică:

Auzit*