| tomica25 a întrebat:

Hey,stiti ceva de polipii nazali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste formatiuni care exista pe faringele posterior, in spatele nasului. In mod normal, aceste formatiuni in timp se micsoreaza iar la un moment dat dispar. In perioada lor de existenta apar uneori niste factori favorizanti care determina cresterea lor in volum prin inflamare, pe un fond alergic sau pe un fond de infectii repetate ale cailor aeriene superioare. Acesti factori favorizanti pot crea o obstructie in calea fluxului de aer. Simptomele inflamarii polipilor nazali sunt asematoare cu cele ale racelilor respiratorii si anume : rosu in gat, somnolenta, nas infundat, mucisori si febra uneori. Cand apar aceste simptome trebuie consultat un medic orelist in vederea stabilirii daca polipii reprezinta un focar de infectie pentru organism caz in care se recurge la o interventie chirurgicala care are ca scop inlaturarea lor.

| djdani2010 a răspuns:

Daca mai mereu ai nasul infundat si respiri pe gura, desi nu esti racita ( nasul infundat, in special noaptea) atunci da, ai polipi happy
se pot trata cu o simpla operatie.

| Benihdhd a răspuns:

Stai linistit, du-te la medicul de familie el/ea te va trimite la un ORL happy