| NbhdDaughter a întrebat:

Hey,sunt ingrijorata. Am menstruatie de 4 luni,si de obicei aveam mici dereglari,adica mai intarzia sau venea prea devreme, dar luna asta au trecut 30 de zile fara sa imi vina menstruatia. Mentionez ca sunt virgina, nu am avut niciodata un contact sexual. Am 14 ani. Credeti ca as putea fi bolnava? Mai mentionez ca simt un mare gol in stomac,ca si cum mi-ar trage stomacul, si in ultimele luni am slabit 5 kg. Ce poate fi? Nu vreau sa le spun parintilor mei pentru ca nu vreau nici un fel de banuieli, atata timp cat eu stiu ca nu am facut nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te neliniștești, NU ești bolnavă!

În general, primele 5 ( sau chiar 8 ) menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este probabil de la slabirea prea brisca pentru varsta ta. Esti foarte mica si dereglarile menstruale sunt frecvente si nu trebuie sa te ingrijoreze. Atata timp cat te asiguri ca te alimentezi corect si nu te infometezi, menstra se va regla in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ciclul tau menstrual se regleaza dupa aproximativ 2 ani sau mai mult.
Acum pot fi dereglari hormonale.
Pe mine m-a ajutat ceaiul de cretisoara, il gasesti la Plafar, regleaza echilibrul hormonal.
Te pup!

| SwettyCat a răspuns:

Menstruatia vine, regulat, dupa cel putin 2 ani.Asa ca nu iti face griji.Te poti uita si pe site-ul noifetele.ro pentru mai multe informatii.Probabil ca o sa vina daca simti un bol in stomac.Mie nu mi-a venit luni intregi si nu mi s-a intamplat nimic. Sper ca te-am ajutat!

| MissPinkPurple a răspuns:

Intra pe noifetele.ro si intreaba specialistii