| AdinaDiana a întrebat:

Hey...tocmai ce am racit. durere puternica in gat si tuse.Iau antibiotic acum dar nu stiu ce sa mai fac cu tusea.Mereu cand racesc tusesc si tuse ma tine si dupa ce celelate simptome trec(durerea in gat spre ex trece dar eu raman cu tusea).nu stiu ce sa mai fac ca sa nu mai racesc asa de des.Eu zic ca mananc destul de sanatos, fructe, mancare variata, fac exercitiu fizic dar tot racesc mai mereu.Si daca nu as tusi de fiecare data cand racesc poate ar fi ceva...Voi cat de des raciti? Cum va ajutati sistemul imunitar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Pentru calmarea tusei persistente, pe langa tratamentul recomandat de medic, poti lua Baraka (capsule cu ulei de chimen negru), conform prospectului. Si bea multe ceaiuri calde, caldura locala calmeaza foarte bine tusea. Ceaiul de tei si ceaiul de cimbru au un bun efect calmant.

Sunt multe produse farmaceutice pentru marirea rezistentei organismului fata de infectii. O optiune buna este cura cu Septilin (un produs naturist), conform prospectului. Poti alege altceva, dar nu lua mai multe produse simultan.

In plus, la inceputul fiecarei toamne, mergi la medic sa te vaccinezi antigripal si intreaba medicul si despre vaccinurile polimicrobiene orale de genul Bronchowaxom sau Luivac. Te-ar putea ajuta.

Iar in perioada rece include in dieta ta condimente ca usturoiul, scortisoara si cuisoarele.

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| mimicool a răspuns:

Pentru tuse eu zic sa te duci la farmacie si sa ceri un sirop eficient de tuse. O sa stie farmacistele ce sa iti dea. Iti poti ajuta sistemul imunitar cu echinaceea sau vitamina C care sunt ff bune mai ales daca racesti des. Cat despre antibiotice, ele nu se iau asa, cu una, cu doua. Sunt foarte puternice si nu sunt bune nici pentru stomac. De asemenea, antibioticele sunt impotriva bacteriilor, ori racelile tale sunt cauzate de niste simplii virusi. Eu te sfatuiesc sa iei nurofen pentru raceala, e mult mai putin agresiv si e chiar eficient. Pt gat poti lua un faringosept sau asa, si ceaiurile cu miere si lamaie sunt foarte eficiente. Insanatosire grabnica!:*

| AnonymousAddict a răspuns:

Buna.Incearca sa nu mai iei medicamente foarte puternice de fiecare data cand ai o mica raceala, pentru ca organismul se acomodeaza cu ele si cand o sa ai o raceala/gripa serioasa ele nu isi vor mai face efectul.Cat despre tuse...nu stiu ce sa zic si mie mi se inatampla dar eu sunt fumator si probabil ca din aceasta cauza... Sper ca te-am ajutat.Numai binewinking

| kAmykAze a răspuns:

Poti avea probleme cu sinusurile daca tot racesti asa mereu. mergi la un ORL-ist.