| Unlucky a întrebat:

Hey tocmai mi-a venit menstruatia pentru prima data si maine vreau sa imi cumpar absorbante dar nu stiu de care. care ar fi mai bune? si cum se folosesc? cat rezista? si unde se arunca cele folosite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Chestile astea le vorbesti cu mama ta, ea trebuie sa iti cumpere si sa iti si arate cum se face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt fata asa ca iti pot raspunde doar la ultima intrebare. Cele folosite se arunca la cosul de gunoi.

| americanblue a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti funny big grin

| americanblue a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna :)
o sa iti raspund la fiecare intrebare pe rind :)
1 aici este aratat cum se foloseste:) : http://www.youtube.com/watch?v=aVHMtkff1dA
2 ele trebuiesc schimbate cam odata la 3-4-5 ore dar fiindca esti la inceput nu trebuiesc schimbate atit de des
4 incearca always sau molped, sau new moon.
5 dupa ce il folosesti se inveleste in hirtie igienica si il arunci la cosul de gunoi.dar nici de cum in wc :D
sper ca te'am ajutat :)

| Unlucky explică (pentru americanblue):

Aa si mai am o intrebare..cam cat costa?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Unlucky):

In general un tampon iei cu 50-60 de bani.Sunt pachete cu 8-10-16 -18 -20 bucati, in functie de buget sau necesitati.

| nico097 a răspuns (pentru Unlucky):

Woow dar fara suparare nu ai mama, sora prietene sa iti explice cum sta treaba chiar e jenant cum sa nu stii cat cost un absorbant pai hai sa iti explic cum sta treaba.
Te duci la magazin ii ceri un absorbant always pret 60 bani de zi si 1 leu de noapte cele mai bune sunt de noapte dar fiecare dupa cum merge rezervorul, asa te duci acasa il desfaci iti iei lenjerie intima curata te speli pe maini si il desfaci il lipesti ca e foarte simplu il schimbi dupa cum te simnti tu adica cum merge rezervorul mai mult sau mai putin la 4 6 ore depinde te orientezi acum noaptea folosetsi de noapte sa nu ai plobleme.Bafta.

| americanblue a răspuns (pentru Unlucky):

Pai nu sint foarte scumpe, depinde si de tipul lor happy mergi la magazin si vei vedea.nu iti fie rusine sa intrebi.e ceva normal

| anonim_4396 a răspuns (pentru americanblue):

Esti fata si crezi ca sunt amuant?
Mersi frumos, chiar ma simt mai bine happy

| americanblue a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sint fata big grin si da..cred ca esti amuzant :p

| anonim_4396 a răspuns (pentru americanblue):

Mersi frumos. De ar crede asta si fetele de la liceu ce bine ar fi :d

| DumiY a răspuns:

Buna!
Sunt multe feluri de absorbante http://t3.gstatic.com/......tp?/images http://www.farmacare.ro/......0x500.jpg. Tu poti alege care vrei tu, depinde si de fluzul menstrual sunt unele de noapte sau de zi.

Cum sa folosesti un absorbant?
Dezlipesti folia de hartie care acopera partea lipicioasa de pe spatele absorbantului.
Pune cu atentia absorbantul cu partea lipicoasa in interiorul slipului.
Elibereaza usor aripioarele lipindu-le pe marginea slipului.

Dupa ce l-ai folosit il impaturesti intr-un servetel, hartie igenica sau in invelisul absorbantului proaspat desfacut. Pune-l in cosul de gunoi nu in toaleta pentru ca se poate infunda. Sa nu uiti sa te speli pe maini.

Cum am mai zis depinde si de fluzul menstrual. Nu trebuie sa il lasi pana se umple de tot pentru ca te poti pata.
Si uite un site care te va ajuta http://www.noifetele.ro/produse-always--discreet-and-gillette-venus/.
Pa,pa!