| Nome145 a întrebat:

Hey,tot mă confrunt cu problema asta.M-am săturat să port ochelari, nu mai suport îi de 3 si de 1, 75 sunt cu plus. Întrebarea mea cum pot scapa de ei, fie cu operatie sau fără, a da si un detaliu nu văd de la depărtate? Ma puteti ajuta va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu operatie (laser) se pot corecta doar dioptriile cu " - " (miopie).
Dioptriile le poti scadea (sau chiar aduse la "0" ) cu gimnastica oculara (de vedere) serioasa, permanenta.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Asta ii propuneam si eu sa inceapa cu un ocluzor si sa meargă undeva la munte unde nu se vad case terenuri clădiri sa ii distragă atenția
Si sa priveasca 2 ore cu un ochi undeva departe incercand sa distinga un lucru
Apoi 2 ore cu ochiul celălalt
În câțiva ani ii revine vederea

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Gimnastica oculara se poate face oriunde, nu numai la munte.

| RxTx a răspuns:

Operatiile sunt riscante nu se spune pentru ca aparatul care face operariile a costat cateva milioane de euro si trebuie sa se ascunda faptul ca mai si nenoroceste dintre pacienti

Asa ca informeazate.si de la.rusi si de la japonezi si de la nordvegirni cauta informatii despre agregatul improvizatia pe mana căruia tu iti dai cederea
Mergi oana la spitalul respectov adla cum se cheama apararul ce model din ce an este dabricat

Vezi prin Romania cari il injura dupa operarie
Incearca sa.iei.legatura cu oameni reali in carne si oase care sau oprat

Vreau sa sriu si eu daca nu cumva 50%dintre ei au plecat mai nenorociti de car sau dus

Apoi daca consideri xa merita riscul

HAI SA ITI ZIC UN SECRET
POATA OCLUZOR

mergi la munte si incearca ore integi sa te fortezi cand cu un ochi cand cu celalalt sa vezi detalii de pe muntele din fata ta

Dupa 3 ani in care vei face acest exercitiu 2 ore cu un ochi 2 ore cu celalalt ochi
Mergi la medic si compara reteta dioptriile de azi
Si diptriile de dupa

Sa vezi ca s-a rezolvat o mare parte din vedera ta

Poti sa asculti carti audio in timpul acesta ca sa nu il pierzi chiar de pomana

Nu tr uita aproape

Nu uita sa clipesti sa se unezeasca ochiul din cand in cand

Si proveste departe fara sa faci pauze fara sa te uiti aproape

Apoi dacă ti-a fost de ajutor nu uita aa vii aici sa ma aplauzi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ehem... mergi la medic. Ai putea incerca lentile de contact, dar nu recomand nici mort asa ceva.