| mokaaa a întrebat:

happy
1. La aparatul dentar este posibil sa iti cada sarma:-s?
2. Si + de asta m. a cam "zgariat" pe gingie. Ce pot face?
Multumes. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Cred ca te referi la aparatul dentar fix(am avut):

1.Sarma nu se poate desprinde. E imposibil.Tot ce se poate desprinde sunt bracketii(patratelele de pe dinti) dar raman in continuare "agagati" de sarma si ti-i lipeste la loc ortodontul(dentistul) cand mergi la controlul lunar.Recordul meu in materie de bracketi deslipiti a fost de 4 intr-o luna happy.

2.Cred ca te-a zgariat capatul sarmei de pe ultimul dinte.Si eu am patit de multe ori. O sa te doara vreo 3 zile dar pana la urma trece(zic din propria experienta). Cand mergi la control spune-i ca te doare si o sa-ti taie putin din sarma ca sa nu te mai deranjeze.

| vazelin a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la dentisul care ti l-a pus ca sa vada el(ea) cum sta treaba!

| Nothing05 a răspuns:

Si eu am aparat dentar.sarma s-a deplasat un pic daca te-a zgariat pe gingie.sa cada, nicidecum

trebuie sa te duci la medicul denstis care ti-a pus aparatul sa taie particica de sarma care a iesit si te-a zgariattongue

nu doare deloclaughing...si mie mi s-a intamplat des astachatterbox

Bye:*