| KubetiiOO a întrebat:

intrebarea este pentru cei care poarta aparat dentar fix sau care au purtat.cand vi s-a pus aparatul dentar, v-a montat ortodontul ceva inele pe la maselele din spate? si cand v-a dat jos aparatul dentar c si inelele v-a durut.aa si ica ceva, dupa vreo saptamana dupa ce ati avut aparat dentar sau aveti nu ati simtit ca va jeneaza acea sarma si simtiti ca si cum s-ar atinge de obraz? Va rog sinceritate.Multumesc.

2 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Acele inele (pentru ca chiar asa se numesc) sunt pentru a prinde capetele sarmelor si pentru a le trace, adica sa aiba un punct stabil de unde sa se tina. Se pun la inceput, se cimenteaza si se tin pana ti-l scoate. Cand ti-l pune nu doare, in cel mai rau caz ai ghinionul sa nu iti nimereasca marimea si sa-l forteze putin la inceput pana ti-l schimba. In cele din urma doar il impinge treptat si iti da ceva pe care sa musti ca sa se fixeze deci nu doare deloc. Doar pasta cu care cimenteaza are gust aiurea...Nu stiu ce se intampla cand ti le scoate, nu am ajuns asa de departe. (dar am auzit de la sora unei colege ca pentru cateva zile ai impresia ca-ti cad toti dintii laughing )
De fapt te jeneaza sarmulitele acelea mici care strang efectiv dintii (aveau si ele o denumire). Dar la inceput e normal, plus ce e sentimentul ala de "nu mai pot sa port asta!". Partea proasta e ca o sa te deranjeze de fiecare data cand ti le schimba, asta fiind la fiecare control si poti chiar sa faci rana serioase. Data viitoare cand te duci spune-i unde te deranjeaza, nu o sa treaca miraculos, dar o sa te obisnuiesti dupa ceva timp. Poti chiar tu sa impingi capetele de la sarme.
Bafta

| Patricia96 a răspuns:

Eu am aparat dentar fixlove struck de 4 luni si sunt uimita:Xam dintii drepti drepti
nu ma gandeam niciodata ..eu ii aveam super strambi! Iar acum pe 20 il scot! de abia astept..sunt foarte mandra de el :X:X:X:X iti recomand sa-ti spui nu ai sa regreti! Nu ai inele la masele..adica depinde
daca ai si maselele deplasate se poate sa ti puna
nu te jeneaza deloc