| Neajutorat a întrebat:

am 15 ani si sunt slab...am mainile foarte subtiri, mananc tot timpul dar nu ma ingras....imi poate spune cineva cum ma pot ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

"mananc tot timpul dar nu ma ingras" depinde ce mananci. Daca mananci pufuleti normal ca nu te ingrasi. Mananca fasole, alune, lapte, carne, fistic si vezi cum te ingrasi. Cauta mancare bogata in proteine nu toate rahaturile de umplutura care se numesc mancare. :) aici zice pe grame cat are fiecare http://www.bodybuilding.com/fun/ultimate-list-40-high-protein-foods.html

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Trebuie sa scoti un total de macar 100g proteine pe 24 ore. Daca ai 50kg trebuie 100g, cand ajungi la 80kg sa mai cresti trebuie 160g proteine si tot asa. La 100kg sa cresti trebuie 200g proteine.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Pentru ca nu putem digera atat cat e necesar, unii sportivi triseaza si iau proteine concentrate (prafuri) sa scoata gramajul necesar ca din mancare e cam greu de scos.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Normal cu 2g proteina pe kg de corp cresti. Unii culturisti iau 4g proteina pe kg de corp. Asta inseamna ca la 80kg sa cresca ei iau si 320g proteine care inseamna si 50 gratare pe 24 ore happy da bine ei compenseaza mult cu prafuri.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Si vezi ca daca intr-o zi ai scos 100g asta nu inseamna ca dupa aia faci pauza cu mai putin. Zilnic timp de macar 3 luni fara oprire 7/24 trebuie sa scoti gramajul. O zi daca te-ai oprit din asta e gata. Asa ca fara constipare bea multa apa, daca chiar vrei ingrasare.

8 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Practica un sport si asta te va ajuta sa te dezvolti, sau mergi la sala.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrasi, pentru varsta ta esti bine stai linistit.

| Fky_Adrian_1999 a răspuns:

Pentru inceput te sfatuiesc sa te duci la un doctor sa iti faci un control adica poate ceva din organismul tau nu te lasa sa te ingrasi. Daca nu ai nimic probabil asa sunt toti membrii din familia ta. Stai calm/a adica daca esti inalt/a din cauza asta nu se depune prea multa grasime pe tine....Eu am 1, 80 metri si 60 kg....multi spun ca sunt destul de ok. Deci nu e nevoie sa iti faci griji. Pe la varsta de maxim 20 de ani o sa incepi si tu sa depui pe tine mai multe grasimi etc.

| MarryMarr333333333 a răspuns:

Ar trebuii sa fii mandru de asta... multe fete si-ar dori sa fie asa si chiar si baieti. Incearca sa faci mult sport du-te la sala. E mai bine cu muschi decat cu stratul de 5 cm grasime.