| MadalinaGabriela02 a întrebat:

Hey TPU.
Am 16 ani si in ultimele luni m-am straduit sa adopt un stil de viata cat mai sanatos si sa slabesc putin. Am 1.71m si cantaream vreo 72 de kg la cel mai greu punct. Momentan cea mai mica valoare atinsa (masor cu saptamanile) este de 61kg. Am pierdut atata in mai bine de 3 luni, cu sport. Problema mea a fost si va fi mereu faptul ca uneori, cum se zice, am binge moments. Si nu stiu cum sa le opresc de tot, deoarece imi incetinesc progresul si ma fac sa ma simt rau psihic. Incerc multe lucruri, dar e foarte greu. Nu imi permit sa vizitez un psiholog/nutritionist iar parintii nu sunt genul de parinti care sa ma inteleaga. Multi imi spun ca la varsta mea nu ar trebui sa ma ingrijorez de greutate si mancare si de astea, dar pentru mine imaginea mea conteaza si as vrea sa mai slabesc putin. Nu mult, doar sa ajung la 56-57 de kg. Asta a fost greutatea mea inainte sa am probleme cu binge-ul. Incerc sa raresc momentele in care se intampla dar in ultima saptamana s-a intamplat de doua ori. Caz in care am reusit sa ma indrept pe calea buna maxim 2 saptamani sau cam asa. Totusi, pun greutate foarte repede, asa ca probabil de la 61 am ajuns undeva la 63. Dar nu sunt sigura, evit sa ma cantaresc prea des, deoarece devine obsesiv. Asadar si prin urmare, caut si eu pe unde pot (respectiv aici) ajutor asa ca, va rog, orice ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pune geruate foarte repede, daca te abtii sa bagi in gura multa mancare! Foloseste numai farfurii micute pentru inceput, pe care sa-ti pui 1/3 carne, 1/3 vegetale si 1/3 carbohidrati.
Si nu mai reumplii farfuria, fiind regula, sa manaci doar cat este in ea.
In plus, exersand zilnic, nu se depune nimic, ramanad la aceeasi greutate constanta.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru Violleta2022):

In general asa fac. Am tastat gresit in intrebare, era 62, nu 63, greseala mea. Prin carne banuiesc ca se face referire la proteine, nu-i asa? Nu tind sa mananc carne in fiecare zi (pur si simplu nu sunt mare fana, mananc doar peste si piept de pui).

| anonimg a răspuns:

Trebuie să renunți la masa de seară; sau cel mult un fruct.
Nimeni nu mai face sport și nici nu mai muncește după masa de seară; atunci se depune tot ce mâncăm.
Dar niciodată să nu sari peste masa de dimineață.
Și orice lucru ce apasă pe sufletul tău, adu-l la cunoștința lui Dumnezeu care zilnic ne poartă de grijă.

| Donsavas a răspuns:

Eu zic ca ar trebui să consulti un psihiatru. De ce? La psiholog nu faci mare lucru in ceea ce priveste rezultatele pe care vrei sa le obții. Nutritionistul,la fel,nu poate tine dieta in locul tau. Psihiatrul este prescriptor,iti da psihotrope cu proprietati antidepresive,stimulente care taie sau sporesc pofta de mâncare, fără să te ingrase, reușind să mărească metabolismul. Poate te ingrasi pe fond nervos ori dacă ai deprins obsesie fata de greutate, e cazul sa previi nevroza caci esti predispusă către anorexie care te poate duce la malnutritii serioase si depresie in timp. Eu zic sa previi toate astea, pentru sănătatea ta. Consultul si tratamentul sunt gratuite fiind asigurată. La vârsta ta de 16 ani,exista psihiatria pediatrica. Iei trimitere cu recomandare de la medicul de familie,cu acordul părinților,căci e nevoie de înștiințarea lor.
Obiceiul de a tine diete restrictive iti epuizează celula nervoasă, sa stii.
Mancatul compulsiv, în situații de stres, te îngrașă de fapt.
Ia in vedere sfatul meu, sunt multe tinere in situatia ta!

| MadalinaGabriela02 explică (pentru Donsavas):

Nu iau in considerare termenul de "dieta". Tot ce fac este sa mananc sanatos si sa fac sport. Ca sport fac de 3 ori pe saptamana volley si dansez aproape zilnic. De asemenea, ies din casa la plimbari lungi cu prietenele mele des. Am intalnit cazuri de anorexie la viata mea (o colega) si din cele vazute m-a facut sa realizez ca niciodata sa nu incerc sa devin obsedata pe greutate/mancare. De cantarit ma cantaresc undeva la 1-2 saptamani. Uneori chiar uit. Multumesc pentru sfaturi, le iau in considerare❤

| Donsavas a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

Cu mare drag, Jennie
Tu nu esti anorectica, spuneam doar ca n ar fi bine sa devii. Bulimia, adică mancatul compulsiv, obiceiul de a te cântări etc e tot o tulburare de alimentare. Antidepresivele ti ar scădea pofta de mâncare sau mai bine zis, te ar echilibra. Ai scapa de un stres. Alta varianta de a ti ușura problema eu nu cunosc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face post intermediar(intermittent fasting)de 12-16 ore zilnic, mananci ultima masã când vrei seara si nu mai consumi pana la prânz mâncare, astfel te poti rasfãta când faci ginge, sa consumi calorii doar seara. Dar parerea mea este ca esti prea slabã pentru intaltimea ta, ai grija ca iti poate afecta sanatatea sa ajungi la greutatea ceea. Mai bine te concentrezi pe pus masã muscularã si o intreti.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru anonim_4396):

Am luat in considerare ideea de intermittent fasting, dar cu programul meu nu stiu daca ar fi atat de usor de intretinut. Da, ce e drept, ce program poti avea la 16 ani? Dar nu sunt mereu pe acasa, mai ales vara, iar eu evit sa mananc alimente procesate din comert, din motive evidente. De slaba nu ma consider prea slaba. Incerc sa pun masa musculara cat pot, deoarece sunt sportiva, dar sunt intr-un punct in care sunt fericita cu masa mea musculara momentan si vreau doar sa dau jos din stratul de grasime. De afectat sanatatea nu stiu daca chiar s-ar intampla, deoarece am fost si mai slaba (54-55) si eram perfect sanatoasa, insa cel mai bine cred ca este sa ma simt eu confortabil in pielea mea, pe interior si pe afara, banuiesc. Iau in considerare recomandarea, multumesc ❤

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

Am inteles, atunci nu stiu...
ai putea scoate si pune mai putini carbohidratii care ii mananci in zilele acelea. Si ii inlocui desi nu e prea sanatos, rar merge, eu o fac de prea multe ori laughing