| irinuta1113 a întrebat:

De ce de dimineata cand ma cantaresc sau ma masor imi arata mai putin dar diamiaza/seara imi arata mai mult? Numai mie mi se intampla asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dimineața ești cu stomacul și colonul gol sau aproape gol, pe parcurs, se mai pun niște kg în plus cand introduci mâncarea, asta pana o elimini pe cai naturale, dar se va tot repeta. Nu kg alea aduc probleme, ci kg de țesut adipos (grasime).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu.In timpul zilei mananci si bei, nu-i dai timp organismului sa proceseze alimentele.Deci seara e normal sa cantaresti mai mult decat dimineata.Partea cu "cand ma masor"e o tampenie.Cred ca nu stii sa te masori. Dimpotriva, seara esti mai scunda, nu mai inalta, pentru ca in timpul zilei vertebrele coloanei se taseaza

| irinuta1113 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer la masurile de la burta nu de la inaltime
sa le iau in considerare masurile de la burta de dimineata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuta1113):

Pai na se acumuleaza mancarea bautura...dar eu nu cred ca e o diferenta asa de vizibla, probabil nu te-ai uitat tu bine

| irinuta1113 explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat destul de bine si am adaugat 2 centimetru sad e normal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimineata arata mai putine kg.
Dar cand te masori te rog nu-mi spune ca ai mai putini centimetri ca nu are logica.

| irinuta1113 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer la centimetrii burtei, e normal ca am adaugat seara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuta1113):

Eu strang burta mereu cu ceva si ma ajuta.Altfel ar creste necontrolat.

| irinuta1113 explică (pentru anonim_4396):

Cum adica o strangi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuta1113):

Ce-i aici așa greu de înțeles?
N-ai văzut in filme tot felul de corsete prin secolul trecut?
O simplă centurä poate ajuta.
Vrei să-ți desenez?

| annempx a răspuns:

Buna. Tuturor ni se intampla asa, deoarece ziua mâncăm, se strang calorii, daca te cantaresti seara, probabil nu s-a digerat tot, pe cand, atunci cand dormi, se digera absolut tot ce ai mâncat ziua, si cand dormi arzi calorii (mi se pare ca 1.1 calorii pe oră), iar dimineata când te cantaresti este normal sa ai mai putin... Funda? happy

| Jo17 a răspuns:

Hehe. Asta e normal. Dimineata esti cu stomacul gol. Dupa masa ai mancare in burta si de asta ai cateva kg in plus

| Scarlat_Seby_1999 a răspuns:

Buna! Pentru ca noaptea cand dormi arzi calorii.Si dimineata esti mai usoara. Iar dupa o masa sau doua asimilezi caloriile care le-ai ars cand dormeai. Funda?