| denysuk25 a întrebat:

Am citit in revista Bravo Girl ca sutienul previne lasarea sanilor. Este adevarat? Am auzit ca din cauza sutienului se lasa. Deci cum e?
Funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onlyme2851 a răspuns:

Ideea e sa nu porti un sutien care sa ridice prea mult sanii si sa le schimbe "starea" normala, ci unul care doar sa ii sustina. De aceea, cica e bine sa purtam bustierele mai mult decat sutienele si sa alegem sutienul doar cand e neaparata nevoie.
"Din punct de vedere medical, fiziologic si anatomic, nu ajuta cu nimic faptul ca nu lasam sanii in starea lor normala. Dimpotriva, sutienul face ca sanii sa se lase mai mult si mai repede" a declarat Jean-Denis Rouillon.

Cercetarea a fost realizata prin analizarea sanilor a 130 de femei, pe parcursul a 15 ani. Studiul a demonstrat ca sutienele nu amelioreaza durerile de spate si nici nu ajuta la pastrarea fermitatii sanilor.

O tanara in varsta de 28 de ani, participanta la studiu si care a renuntat sa mai poarte sutien in urma cu doi ani a povestit ca se simte mult mai bine.

"Am descoperit multe beneficii de cand nu mai port sutien. Respir mult mai usor si nici nu ma mai doare atat de tare spatele", a spus ea. ->articol protv

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Haide sa o luam simplu: gandeste-te la un elastic asupara caruia actioneaza o forta si il intinde (sanii fara sutien sunt trasi de gravitatie), acesta in timp isi pierde din elasticitate si chiar daca forta nu mai actioneaza asupra lui, ramane intins. La fel si sanii, daca sunt lasati in voia gravitatiei, se lasa, elasticitatea lor scade, forma devine din acea forma superba de nur, intr-una alungita si plata. Nu e nevoie ca sutienul sa stranga sanii, ci doar sa ii sustina.

| Georgiana2505 a răspuns:

Http://www.codrosu.ro/......a-sanilor/

Sper sa te ajute site-ul asta :)

| nursa a răspuns:

Asa e. Se lasa si se duc. Ai sa le gasesti in spatele bratelor. laughing Glumesc. Se lasa binisor fara sutien odata cu trecerea timpul. Poarta in permanenta un sutien mai comod. Daca nu poti purta sutien cand dormi, te deranjeaza cand faci fel de fel de activitati incearca o bustiera happy.