| Allexutsa_8314 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru si as vrea sa fiti seriosi, va rog. Sper sa intelegeti problema mea caci nu stiu cum sa o explic foarte bine. In perioadele in care sunt putin racita am gatul mai sensibil.In aceste perioade pot spune ca ma inec oarecum cu praf, il simt pe gat, nu stiu cum sa explic. Cateodata pot spune ca am niste "crize de tuse", tusesc foarte rau, simt ca m-am inecat cu praf si imi trece cam greu, in acele momente nu pot sa respir bine, ma simt rau. Asta se mai intampla si daca nu sunt racita sa am aceasta sensibilitate marita la gat dar mai rar.Credeti ca poate fi astm, ce parere aveti? Tin sa va mentionez faptul ca am corpul cam sensibil. Va multumesc pentru intelegere. Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladimir23 a răspuns:

Prin crize de sufocare însotite de suiraturi în piept, de tuse care se poate însoti de eliminarea unei spute albicioase gelatinoase. Uneori pacientii au senzatia ca "îi strânge pieptul" sau ca "respira ca printr-un tifon".
Boala debuteaza de obicei la tineri sau chiar la copii. Exista însa si pacienti la care boala debuteaza dupa 60 de ani.
Între crize, pacientul se poate simti perfect sanatos, sau poate avea o greutate în respiratie la efort.
Boala poate îmbraca diverse grade de severitate. Atunci când este usoara, se poate manifesta prin crize rare, de mica intensitate si care pot trece de la sine. Daca boala este mai severa, crizele pot aparea mai frecvent, chiar zilnic, sau în timpul noptii, trezind pacientul din somn. Într-un astfel de stadiu, pacientul nu se simte bine nici între crize, acuzând oboseala la eforturi din ce în ce mai mici, hârâiala permanenta în piept, tuse.

Un pacient care de obicei face crize rare poate trece printr-o perioada de agravare a simptomelor, adesea declansata de o viroza respiratorie sau de o expunere la un alergen (de exemplu, înflorirea plopilor). Atunci, el face o exacerbare a bolii, care de obicei îl îndeamna sa se adreseze medicului.

Inflamatia din bronhii este prezenta în permanenta la astmatici. Cu cât ea este mai puternica, cu atât crizele sunt mai frecvente si mai severe, ducând la manifestari cronice.
astfel este astmul, sau :
Cum se manifesta astmul?

-Cele mai comune semne si simptome ale astmului la copii sunt tusea seaca, respiratia suieratoare, respiratie scurta, superficiala, congestiea toracica, constrictie (strangere) toracica, bronsita recurenta, bronsiolita sau pneumonia.

-In timpul unei crize apare incapacitatea de a sta in pozitie orizontala, copilul transpira, ii creste ritmul cardiac, poate intra intr-o stare de anxietate insotita de confuzie. In unele cazuri, astmul este semnalat doar de o tuse persistenta ce apare deseori inainte de culcare sau dupa un efort fizic.
deci poti sa verifici din ce e scris aici si iti vei da seama daca e astm dar cel MAI BINE TE-AS SFATUI SA MERGI LA UN CONTROL LA UN DOCTOR. De ce iti zic asta sunt unele boli care daca le lasi asa si zici ca nu ai nimci mai tarziu se agraveaza si e mai rau atunci sa te vindeci. Sper ca ti-am fost de ajutor.

4 răspunsuri:
| Ada11 a răspuns:

Da, ar putea fi astm, dar cel mai bine dupa mine ar fi un control la medic. Nimeni nu iti poate spune ce e daca nu e un medic specialist. Ar pute fi probabil doar o alergie la ceva, avand in vedere ca esti sensibila(sensbiloasa, cum spun eu:*)
Te pup.

| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

Buna Allexutsa!
Uite cateva informatii despre astm:

Astmul afecteaza bronsiile. De ce se intampla acest lucru?

* se irita mucoasa

* apare un mucus foarte vascos care blocheaza caile aeriene

* se contracta fibrele musculare din jurul bronsiilor

Cum iti dai seama ca suferi de astm?

Simti ca nu mai poti respira, ai o tuse iritanta si dureri in piept.

Cauza bolii poate fi o alergie la o anumita substanta prezenta in aer. Exista si pacienti care nu au vreo legatura cu o alergie anume. Odata cu poluarea creste si numarul bolnavilor de astm, astfel in decurs de 14 ani procentul a crescut cu 160%.

Factorii iritanti cel mai des intalniti sunt:

* aer rece, uscat

* fumul de tigara

* un efort fizic prelungit

* stres

* poluare

* polen

* traume psihice puternice

* praf

* mucegai

* viroze tratate superficial

* modificarile meteorologice

Eu te sfatuiesc sa mergi la doctor pentru a fi sigura. Sper ca te-am
ajutat!
Multa sanatate!

| melyyy a răspuns:

Da, ar putea fi astm... dar cel mai bine ar fi daca ai consulta un specialistwinking ca sa fii sigura.

| Faηta a răspuns:

Da, poate fi astm, daca spui ca esti asa de sensibila. Indicat ar fi sa consulti un medic. Si matusa mea are astm si este sensibila rau, nu poate sa stea in preajma prafului.
Sper ca te-am ajutat. Funda?