| anonim_4396 a întrebat:

TPU era sa ma inec prin aspiratie de la o inghititura de apa cu lamaie,
am luat cana de pe masa,am dat sa beau si chiar atunci am dat sa respir,apoi am inceput sa tusesc continuu, intrebarea mea este: chiar se poate muri de la o chestie de asta? Dau funda.
Mentionez ca sufar si de astm, iar acum ma ustura gatul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Te ustura gatul de la efortul tusitului. Nu se poate muri chiar asa usor de la apa pentru ca nu-ti ramane acolo ci se absoarbe. Nu te ingrijora, va trece.

1 răspuns:
| Lola05 a răspuns:

Gâtul te ustură de la faptul că ți-a ajung lămâia prin locuri în care n-ar trebui să ajungă. M-am înecat și eu cu chestii acre (inclusiv lămâie) și e o senzație așa nasoală că nu le pot dori nici dușmanilor mei să pățească așa ceva.
În general dacă te îneci cu o gură de apă/ altceva lichid nu mori de la asta, pentru că lichidele, deși irită și provoacă tuse, nu înfundă căile respiratorii. Mai rău e când ajunge mâncarea pe calea cealaltă. Atunci da, se poate muri lejer și nu vreau să te sperii dar am un caz în familia mea și unul în a soțului.
Ai grijă mare, nu te grăbi când mănânci, evită situațiile care te fac să râzi și nu vorbi prea mult cu mâncare-n gură. E nu numai nepoliticos, ci și periculos.
Take care!
PS: Învață tehnica Heimlich, că niciodată nu știi când poți salva pe cineva de la înec cu diverse obiecte/ mâncare. E ceva ce ar trebui să știm cu toții.