| Fetitsa123 a întrebat:

Hey tpu.Am o dilema.Deci eu anul trecut m-am mutat la alt bloc, in celalat bloc in camera unde dormeam era mare aici in blocul in care m-am mutat e mica. Faza e ca de cand m-am mutat in fiecare dimineata sau todeauna cand faceam curat si era praf incepeam sa stranut mult dar nu am bagat de seama.Acum nu mai am probleme dimineata doar cand fac curat si e praf incep sa stranut si sa imi curga ochii si sa se faca rosii.Nu de mult timp am observat ca una din nari e mereu infundata sau cateodata se desfunda dar se infunda cealalta.Am cautat pe net si am gasit ca am rinita alergica sau sunt alergica la praf.Mama tot ma ia si tata ca nu am nici o alergie ca toti stranutam de la praf.Eu le-am zis de faza cu nara infundata dar ei tot zic ca e din cauza ca nu ies din casa decat foarte rar (abia ies de vreo cateva ori cu parinti in oras pe an sau eu ies din casa in fiecare zi doar cu cainele la plimbare atat pentru ca nu am prieteni si nu am cu cine petrece afara timpul).Eu le-am tot spus ca vreau sa ma duca la un control orl dar ei tot cu asta tin ca nu am nimic e din cauza ca nu ies din casa mai deloc iar daca as iesi din casa mi-ar trece.Cine are dreptate pana la urma? Eu sau parinti? Daca as iesi mai mult afara mi-ar trece problema cu narile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cel mai bine este sa mergeti la doctor. Sau incercati sa aerisiti bine camerele si sa faceti curat

| DownTheStairs a răspuns:

Pai si ei si tu aveti dreptate. Poate ca ar trebui sa mai iesi si tu pe afara si sa-ti faci preteni, iar parintii tai ar trebui sa te creada daca spui ca ai o problema. Eu as zice totusi sa-i faci sa te duca la un control ca cine stie poate chiar ai o problema si mai bine sa previ daca chiar ai cevahappyFunda?

| Struţul a răspuns:

Pentru că roșiile sunt roșii, guma Orbit te orbește si te face sa te gandesti la pelicanii care vara mananca mult somon, si din aceasta cauză, blocul in care te aflii tu este bântuit de un mamifer acvatic supra-etajat căruia nu ii plac prunele. Sper că ai înteles.

Fundă?

| florinuka a răspuns:

Ar fi bine sa iesi si pe afara chiar daca nu ai prieteni te duci prin parc si te plimbi o juma de ora dar totusi un control nu strica

| zoey23 a răspuns:

Cred ca totusi ar fi mai bine sa mergi la un control. Fratele meu a avut aceeasi problema pentru ca scoala noastra a fost renovata anul trecut, iar praful era peste tot prin sal. Le+a explicat parintilor problema si a mers la doctor, acesta i+a prescris niste medicamente anti alergice care l+au ajutat foarte mult! Eu zic ca ar fi bine sa faci acelasi lucru!

| frumushika07 a răspuns:

Buna! Si eu am o sora si atunci cand e praf undeva incepe si stranuta si o ustura ochii. Ar fi totusi bine sa mergi la un control ORL. Cand sora mea a descoperit ca e bolnava de o boala din asta care are legatura cu alergiile i s-a dat un tratament cu niste pufuri. La doctor, cand a facut testul de alergii, i-au spus ca e alergica la aia, la aia..etc si i-au spus ca sa stea departe de lucrurile respesctive. Eu sunt de acord cu tine, ar fi bine sa faci un control ORL+ca e bine pentru toata lumea sa faca acest control.Eu sincer sunt de acord si cu tine si cu parintii tai:trebuie sa iesi mai des afara pentru ca e posibil sa ti se mai desfunde nasul. Sper ca ti-am fost dev ajutor! FUNDA?