| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU, Am o intrebare am 14 ani si cam acum 1 an m-am apucat de slabit, am avut 64 kg apoi luna trecuta cand m-am cantarit aveam cam 39 kg. Acum desi am o alimentatie bazata doar pe ciorba de zarzavat si fructe cand m-am cantarit aveam cam 41 kg, care ar fi cauza? Imi este frica sa nu ma ingras desi vizual arat ca in momentul in care imi arata 39 kg totusi cantarul spune ca ma 41 cam asa, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Dar ce inaltime ai de a trebuit sa slabesti 25kg?
Cred ca ai mai postat tu cu ciorba de zarzavatwinking
Ti-ai facut analizele uzuale?
Nu consumi carne slaba si 2-3 oua saptamanal?
Regimul vegetarian se face cand ai cunostinte solide mai ales ca tu esti in crestere inca.
Si eu sunt la regim dar eu mananc f mult, adevarat ca mancare hipocalorica dar carnea slaba, oua, lactate degresate si legume fara amidon nu-mi lipsesc.
Vezi sa nu ai carente grave de la ciorba ta incepand de la fier pana la B12 de o sa tragi toata viata.
Otherwise alea 2 kg pot fi consecinta ca nu e calibrat cantarul cum trebuie sau ai mancat sarat.

| Eduardmihnai a răspuns (pentru alina2k18):

Sincer nu am mai consumat nimic de origine animala de cateva luni bune, carne nu mai consum de 2 ani aproape, tot ce am consumat in ultimul timp a fost ciorba de zarzavat si fructe.

| Vântulalb a răspuns:

Atentie, multe fructe sunt dulci si ingrasa. Verifica de mananci. Poate bei si multa apa fiind vara.

| Eduardmihnai a răspuns (pentru Vântulalb):

In ultima perioada am mancat mai mult pepene dar nu o sa mai consum o sa raman doar pe ciorba de zarzavat

| Vântulalb a răspuns (pentru Eduardmihnai):

Alte fructe, da. Pepenele ingrasa enorm.

| Eduardmihnai a răspuns (pentru Vântulalb):

Dc ingrasa, este 90 la suta apa si are 30 calorii pe 100 grame

| Vântulalb a răspuns (pentru Eduardmihnai):

Are zaharuri.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Alimentația ta, e cam dezastru. Cel mai bun mod de a slăbi, este să ai o alimentație sănătoasă, și evident să faci mult sport. Astfel, pe lângă faptul că vei slabi, vei pune și ceva masă musculară pe tine.
Poți mânca din toate, înafară de dulciuri și pâine, dar în mod echibrat. Și să nu faci nu știu ce combinații.

| Eduardmihnai a răspuns (pentru RainbowD):

Dc alimentatia mea este dezastru

| RainbowD a răspuns (pentru Eduardmihnai):

Corpul tău are nevoie și de proteine (pe care în general le iei din carne sau ouă). Este bine să ai o alimentație mai diversificată. Fructe, legume, carne, lactate, ouă, etc.

| Eduardmihnai a răspuns (pentru RainbowD):

In cam cat timp mor daca consum doar 1 castron de ciorba de zarzavat pe zi

| andreidmbm a răspuns:

Te minte cantarul, schimba bateriile. I s-a acrit de la atata ciorba de zarzavat... si vrea sa te pacaleasca.

Apropo, vezi ca se anunta cod galben de vant puternic, sa nu iti uiti pietrele acasa.

| andreidmbm a răspuns:

Daca vrei sa slabesti sau sa te mentii in forma, apuca-te de sport. La varsta ta, dietele iti pot distruge organismul si sa iti slabeasca sistemul imunitar. Organismul are nevoie de o gama larga de vitamine si minerale care se gasesc in majoritatea claselor de alimente.

Deci poti manca orice in afara de dulciuri, eventual sa eviti bauturile care contin mult zahar, si apuca-te de sport.

| Eduardmihnai a răspuns (pentru andreidmbm):

As vrea sa ma apuc de sala dar vreau sa incep din vara anului viitor. Sporturi-le nu m-au pasionat niciodata.