| oproiuadrian a întrebat:

am o intrebare.
Nepotul meu a cazut si s-a zgariat la picior de un gard cand a cazut,(voia sa-l sara pentru a face o surpriza strabunicii) si l-am dat cu spirt si rianol si i-am pansat rana (are 1 cm aprox).
Se poate infecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ai dat imediat cu rivanol, nu cred sa se infecteze, dar totusi, ai putea sa te prezinti la medicul de familie sa alungi orice indoiala.
Poate era ruginit acel cui/sarma.
O seara buna happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe langa dezinfectie mai trebuie facuta o injectie antitetanos. Sa nu neglijeze! Urgent la medic!

| Fatamuntilor a răspuns:

As zice sa te prezinti cu nepotul la camera de garda a celui mai apropiat spital, pentru a inlatura orice suspiciune.
Uite totusi cand e cazul sa mergi la doctor
http://www.suntmamica.ro/copilul/cand-este-nevoie-de-antitetanos-5970

| lpavel a răspuns:

Daca ai spalat rana cu spirt sau orice inainte de pansare atunci nu se poate infecta!

| Florentina9210 a răspuns:

Daca ai dat cu Rivanol, atunci nu e panica. E foarte bun!

| imariuslucian a răspuns:

Daca ai dezinfectat bine rana si ai pansat e posibil sa nu se infecteze. Ar fi bine sa ii dai cu niste baneocin pudra pentru ca grabeste procesul de vindecare si tine la distanta infectia.