| DumitruAndreea1213 a întrebat:

Hey,TPU! Am o problema,privindu-ma in oglinda am remarcat ca am o pupila mai mare decat cealalalta,dar cand le-am expus pe ambele la lumina puternica au ajuns la aceeasi marime. Mentionez ca nu port ochelari, iar anterior nu am avut probleme cu vederea. Stie cineva de la ce e? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La umbra nu se examineaza niciodata, este normal ca in umbra/penumbra pupilele sa fie inegale.
ca sa te linistetsti, mergi la medicul de familie si apoi la oftalmolog. Acesta iti va examina corect ochii si iti va spune daca ai vreo problema mai serioasa sau trebuie pur si simplu sa porti ochelari

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca in clipa in care te uitai in oglinda, lumina nu pica perfect egal si in acelasi unghi pe ambii ochi, asa incat unul primea mai putina lumina si, deci, avea midriaza.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca lumina bate dintr-o parte e normal ca ochiul in care bate mai multa lumina sa aiba pupila mai mica pentru moment. Daca lumina bate la fel in ambii ochi si tu tot ai pupile inegale asa esti tu, mai speciala, nimic de care sa te ingrijorezi atat timp cat nu ai si alte simptome.

| DumitruAndreea1213 explică (pentru CuriousStuff):

In oglinda cand m-am uitat era aceeasi cantitate de lumina la ambii, plus ca am mai rugat pe cineva sa se uite si a a vazut si acea persoana ca una era mai mica, cealalta mai mare. sad

| Brigaela a răspuns (pentru DumitruAndreea1213):

Esti absolut sigura ca becul era in fata ta, la distanta exact egala de ambii ochi, sub exact acelasi unghi? E normal ca si altcineva sa vada acelasi lucru, fiindca nu ti s-a parut, era real. eu cred ca ai masurat gresit unghiul si ca becul era cu 1-2 cm mai aproape de ochiul cu pupila mai mica (sau faceau un unghi cu 1-2 grade mai mare). Cand iti examinezi pupilele, trebuie sa masori la milimetru pozitia becului. sa fie exact la aceeasi distanta si sub acelasi unghi cu ambii ochi, nu se admit abateri, altfel ai erori. Adica, de exemplu, daca becul este pe tavan sau pe perete, este practic imposibil sa te pozitionezi corect

| DumitruAndreea1213 explică (pentru Brigaela):

Nu,era acelasi unghi si aceeasi lumina. Cand am vazut in casa nici macar nu primeam lumina, era umbra, iar apoi am rugat pe cineva sa se uite afara si era acelasi lucru pe care l-am vazut si eu. Cand am pus lumina am folosit aceeasi intensitate si din acelasi unghi si atunci aveau marime egala.

| DumitruAndreea1213 explică (pentru Brigaela):

De asemenea, mai am si migrene dese si uneori foarte intense(cam 1-2 ori pe saptamana sunt intense).

| CuriousStuff a răspuns (pentru DumitruAndreea1213):

Subscriu la ce a zis Brigaela, astfel de examinari se fac in niste conditii foarte exacte si cu niste parametrii care nu pot fi ignorati (distanta fata de sursa de lumina, unghiul din care bate lumina, cate surse de lumina sunt...)

In casa era umbra dar umbra venea dintr-o parte si intr-o parte exista lumina mai puternica, cand ai folosit o sursa de lumina la ambii ochi pupilele au devenit egale.

| Brigaela a răspuns (pentru DumitruAndreea1213):

In timpul migrenelor poti avea pupile inegale.
Poti vorbi cu medicul de familie despre migrene, este posibil sa ai nevoie sa porti ochelari (principala cauza a migrenelor este un defect de vedere necorectat)

| Brigaela a răspuns (pentru DumitruAndreea1213):

La umbra nu se examineaza niciodata, este normal ca in umbra/penumbra pupilele sa fie inegale.
ca sa te linistetsti, mergi la medicul de familie si apoi la oftalmolog. Acesta iti va examina corect ochii si iti va spune daca ai vreo problema mai serioasa sau trebuie pur si simplu sa porti ochelari