| DumitruAndreea1213 a întrebat:

Hey,TPU! Am o problema,privindu-ma in oglinda am remarcat ca am o pupila mai mare decat cealalalta,dar cand le-am expus pe ambele la lumina puternica au ajuns la aceeasi marime. Mentionez ca nu port ochelari, iar anterior nu am avut probleme cu vederea. Cand mi-am expus ochiii la lumina am avut aceeasi cantitate de lumina si cand am vazut in oglinda, era umbra in camera si tot aceeasi cantitate de lumina. De la ce e? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aj3k16lm a răspuns:

Inegalitatea pupilelor e o situatie des intalnita, care insa, poate ascunde boli grave (disectie carotidiana, anevrism cerebral.). In principiu, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic oftalmolog pentru a-ti face un control in amanunte. E mai bine sa previ, decat sa tratezi. happy

| AdryFlorea a răspuns:

Da, și eu la fel! Am o pupilă mai dilatată decât cealaltă, dacă nu sunt la lumină. Nu trebuie să te îngrijorezi. Fața ta nu e perfect simetricală. Ai imperfecțiuni, și e complet normal. Nu o să ai defecțiuni la vedere pentru că ai una mai dilatată decât cealaltă, nu e nicio problemă!